Palubní systémy Boeingu 747 jsou stále aktualizovány disketami

Obří Boeing 747 Jumbo Jet se v důsledku celosvětové pandemie ocitl na seznamu ohrožených letadel. Pojďte se projít po palubě jednoho z odstavených strojů.
Obří Jumbo Jet a zastaralé diskety?
Obří Jumbo Jet a zastaralé diskety?
istock.com

reklama

Věřili byste, že letadlo Boeing 747-400 britské společnosti British Airways, které začalo poprvé přepravovat cestující v roce 1988, stále získává kriticky důležité informace pro své palubní systémy pomocí archaických 3,5palcových disket? Podle magazínu The Register na to přišli bezpečnostní technici společnosti Pen Test Partners, kteří měli možnost detailně prozkoumat avioniku, letovou palubu a kokpit jednoho z čerstvě odstavených Jumbo Jetů.

Tady je desetiminutové video z jejich procházky po zákoutích letadla, která jako cestující nikdy neuvidíte:

Disketovou jednotku na 3,5palcové diskety objevili technici v kokpitu letadla. Jejím prostřednictvím se do systému každý měsíc ručně nahrávaly kriticky důležité údaje o letištích, letových trasách nebo přistávacích dráhách. Zatímco některé letecké společnosti od používání disket upustily, pro British Airways to zřejmě neplatí.

Největší britské aerolinie začaly odstavovat svou flotilu 31 strojů Boeing 747-400 v létě 2020 v důsledku pandemie nemoci COVID-19, která změnila požadavky na leteckou dopravu. Obří stroje, jako jsou Jumbo Jety, se nově jeví jako neekonomické a mají být nahrazeny menšími letadly s úspornějším provozem.

Když se cestující nudí

Videoprůzkum odstaveného letadla proběhl v souvislosti s letošní největší virtuální hackerskou konferencí v USA Def Con. Ta mimo jiné řeší, jak zabránit cestujícím, aby prostřednictvím zábavních systémů v sedadlech komunikovali s letovými systémy letadla. Nejde o planou hrozbu – pomocí USB myši už se podařilo zručnému pasažérovi zadat do chatovací aplikace v letadle tak dlouhý text, že vyřadil celý systém z provozu.

Světové aerolinky používají obří Boeingy řady 747 od roku 1970. Nejpoužívanější verze Boeing 747-400 má kapacitu 416 cestujících ve třech třídách, během operace Šalamoun 24. května 1991 ale zvládl Boeing 747 společnosti El Al přepravit z Etiopie do Izraele těžko uvěřitelných 1122 cestujících.

reklama

reklama