Americkou armádu čeká největší revoluce ve zbrojení za 100 let. Jak proběhne a co chtějí Spojené státy obsazovat?

Americká armáda se desítky let mohla spolehnout na své tanky či dělostřelectvo. Nyní se ale chystají radikální změny a tato těžká technika již není žádaná.
Americká Námořní pěchota se objevila třeba ve filmu Světová invaze
Americká Námořní pěchota se objevila třeba ve filmu Světová invaze
Sony Pictures Releasing

reklama

Námořní pěchota Spojených států se chystá na nejdramatičtější restrukturalizaci od 20. let 20. století. Největší invazní součást ozbrojených sil USA bude vyřazovat z výzbroje všechny své tanky a zásadně omezí dělostřelectvo. Do popředí se totiž vedle samotných vojáků dostanou pokročilé raketové systémy a moderní drony, umožňující postup v souladu s koncepcí rychlého obsazení a kontroly vod Tichého oceánu.

Méně tanků, více dronů

Námořní pěchota bude organizována do menších jednotek schopných operovat na velkém prostoru a potenciálně obsazovat umělé námořní základny Číny v Jihočínském moři. „Došel jsem k závěru, že k dosažení kvality musíme snížit velikost námořní pěchoty,uvedl generál David Berger, velitel USMC. Za velkou vojenskou hrozbu označil právě Čínu a naznačil, že pokud ozbrojené síly USA nebudou reagovat, může je Čína v budoucnu doslova převálcovat. Prvním krokem tedy bylo snížení stavu pěchoty z 189 000 vojáků na 170 000 a následná revize bojové techniky.

Změny se dotknou nejen zmiňovaných tanků a dělostřelectva, ale také počtu stíhacích letek, konvertoplánů nebo dopravních vrtulníků mostních rot. Co se týče navýšení stavu, námořní pěchota bude moci využít více raketometů M142 HIMARS, které budou doplněny i protilodními střelami NSM, vyvíjenými střelami PrSM s doletem 700 kilometrů a zařazeny budou i střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Celkově budou mít vojáci nově k dispozici 21 raketových baterií namísto stávajících sedmi.

Mobilita především

Na ploše nadcházejících deseti let dojde rovněž k posílení letek bezpilotních letadel, kterých má USMC momentálně k dispozici jen tři kusy. Jde navíc pouze o neozbrojená letadla a vrtulníky, které budou výhledově doplněny i bojovými drony z programu MUX pro letouny s kolmým startem. S navýšením techniky pak souvisí i zvýšení počtu přepravních letounů C-130j Hercules.

Všechny změny jsou v souladu s očekávanou úpravou bojových konceptů, kdy se má z USMC stát blesková úderka schopná rychle obsazovat malé ostrovy, tvořit na nich předsunuté základny a dále využívat rozsáhlou mobilitu pro další operace. K obsazování ostrovů budou moci vojáci námořní pěchoty využít také flotilu malých i velkých lodí, případně se spolehnout na vzdušnou podporu jako doposud. Smyslem konceptu EABO je však fyzicky obsadit prostor roztroušených ostrovů a udržet ho pro další kontrolu a prosazování moci.

reklama

reklama