Zdobíte si stromeček herrnhutskou hvězdou? Možná ano a ani o tom nevíte

Vánoční tradice mají často zajímavý původ. Podívejme se na zoubek jednomu symbolu, úzce spjatému v českou menšinou žijící v okolí Žitavy. Ochranov - jak krásně česky tohle slovo zní. Herrnhunt - je na nás asi příliš drnčivě germánské. Matematicky pravidelná hvězda pochází z malého městečka Herrnhut, česky Ochranov, v Horní Lužic.
Zdroj: http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/saska-ochranovska-hvezda-je-ceskeho-puvodu.html
Původně mělo sestavování tohoto složitého geometrického vzoru sloužit pro lepší prostorovou představivost dětí. Během matematiky v hodinách geometrie, skládaly děti hvězdy z papíru a pak je v čase vánočním posílali domů jako pozdrav. Postupem času se staly oblíbenými a začátkem 21. století jich manufaktura Moravských bratří v Ochranově vyrobí přibližně 200 000 ročně . Kolik špiček by měla správná herrnhutská hvězda mít? Rovných 25.
Marek Řeháček vysvětluje v Českém rozhlase, kde se tato celoněmecká tradice vzala. "Když čtete historii Herrnhutu, tak ta je spojená s příchozími z Čech, náboženskými exulanty. Tehdejší majitel panství Cincendorf je pozval, aby mu zvelebili panství. V Herrhutu je továrna, kde se hvězdy vyrábějí a v showroomu vám ukáží, jak se hvězdy vyrábějí."
Zvláštní je, že herrnhutská, jinak také zvaná moravská či ochranovská hvězda, se v Česku zdaleka nezabydlela tak silně, jako v Německu, bez ohledu na její český, tedy pardon, moravský, původ.
Text: Topi Pigula