Stíhačky, letadlové lodě i ponorky aneb 10 zbraní NATO, ze kterých má Rusko oprávněný strach

Letadlové lodě, ponorky, neviditelné bombardéry a další letadla. To jsou hlavní trumfy, které může NATO postavit proti Rusku. Účinných zbraní má ale Evropa mnohem víc.

Rusko dlouhodobě modernizovalo své zbraně a nutilo tak Severoatlantickou alianci (NATO) dělat totéž. Odborníci z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) dlouho předpokládali, že Rusko bude využívat spíše nátlakové akce nebo kybernetickou válku. Vpád jednotek ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu ale potvrdil, že rozhodnutí plánovačů NATO pečlivě vážit i počet a kvalitu svých hlavních zbraňových systémů bylo správné. Kterých zbraní NATO se v Moskvě obávají nejvíce?

1) F-35 Lightning II Joint Strike Fighter

Víceúčelový letoun 5. generace je hlavním americkým trumfem pro ovládnutí vzdušného prostoru. Díky použité stealth technologii a množství senzorů pro dálkovou detekci, navádění svých střel i vlastní ochranu nemá na ruské straně protivníka.

Zatímco Rusko neopouští doktrínu vzdušných soubojů (dogfight), je F-35 mnohem víc než jen stíhač. Kromě ničení pozemních cílů a průzkumu funguje i jako významný komunikační prostředek ve složitém systému elektronického řízení a vedení boje. Podle některých úvah jde o poslední generaci bojových letounů, které ještě pilotuje člověk – nástupcem pilota v kokpitu budoucích strojů má už být umělá inteligence (AI).

K 1. únoru 2022 bylo vyrobeno 760 letounů F-35 ve třech verzích, které kromě ozbrojených sil USA využívá také britská RAF a letectva Itálie, Norka, Nizozemska, Izraele, Korejské republiky a Turecka. Podle původního plánu měly Spojené státy a osm dalších hlavních partnerů programu do roku 2035 obdržet 3 100 letounů F-35. Zatímco některé evropské země NATO oceňují bojové schopnosti F-35, další spoléhají na osvědčené letouny F-16, případně – jako třeba Německo – sází na jejich evropskou alternativu Eurofighter Typhoon.

2) Eurofighter Typhoon

Projektu vývoje společného evropského letounu Eurofighter se účastní několik zemí NATO, především pak Velká Británie, Německo, Itálie a Španělsko. Výsledkem je víceúčelový Eurofighter Typhoon. Francie, která ze společného projektu vystoupila, nakonec nezávisle vyvinula stíhací letoun Dassault Rafale s podobnými charakteristikami.

Hlavním soupeřem hbitého Typhoonu je na ruské straně Suchoj Su-35S (v kódu NATO „Super Flanker“), který vyniká hlavně skvělou ovladatelností při nízkých rychlostech. Podle amerického listu The National Interest jsou letové a bojové charakteristiky obou strojů velmi podobné. Dosud bylo vyrobeno 571 Typhoonů, z nichž 116 provozuje britská RAF. Rusko disponovalo na začátku války 112 stroji Su-35S.

3) Strategické bombardéry

Spojené státy poskytují evropským spojencům v NATO ke konvenčnímu i jadernému odstrašení těžké bombardéry B-52 Stratofortress, B-2 Spirit a B-1B Lancer. V Evropě rotuje obvykle skupina čtyř až šesti strojů, její složení se operativně mění.

Spojené státy si zakládají na tom, že právě díky flotile strategických bombardérů mohou zasáhnout kdekoliv na světě, a to dokonce na různých místech zároveň. Přesně z tohoto důvodu vyslalo americké Velitelství strategických vzdušných sil (STRATCOM) 7. května 2020 na synchronizovaný přelet Evropy a Tichého oceánu šest dálkových bombardérů ze základen v Missouri, Severní Dakotě a Louisianě. Dalším cílem bylo dokázat, že strategické letectvo USA nebylo ochromeno pandemií nemoci covid-19.

Nejnovější, ale také nejdražší bombardér B-2 Spirit je schopný přepravit 18 tun konvenčních pum nebo 16 kusů jaderných pum. Do jeho výzbroje patří ale i 2,268 tuny těžká puma GBU-28 nazývaná „ničitel bunkrů“.

USA disponují 104 letouny B-1 A/B Lancer, 85 létajícími pevnostmi B-52 Stratofortress a 20 „neviditelnými“ bombardéry B-2 Spirit. Rusko stejně jako Spojené státy používá tři modely strategických bombardérů. Jde o Tu-22M Backfire, Tu-95 a Tu-160 Blackjack, celkem 156 strojů.

4) Boeing P-8A Poseidon

Když potřebujete najít, sledovat a případně zničit nepřátelskou ponorku, použijete zabijáka ponorek Boeing P-8A Poseidon. Letoun vyvinutý z civilního Boeingu 737-800 nese torpéda, hlubinné pumy, protilodní střely a další zbraně. Zároveň vypouští a monitoruje sonarové bóje. Z členských zemí NATO kromě USA zařadily Poseidona do své výzbroje Norsko a Velká Británie. Protivníkem je zde ruská ponorková flotila čítající 44 jaderných a 19 diesel-elektrických ponorek.

5) Fregaty

Další velmi efektivní protiponorkovou zbraň představují fregaty vybavené nízkofrekvenčními sonary a sonary s možností nastavit hloubku vody. Fregaty využívá více zemí NATO – ve Středomoří, v Černém moři a v Atlantiku jde o fregaty italské, francouzské a španělské, zatímco Severní a Baltské moře pokrývají fregaty Norska a Dánska.

6) AH-64 Apache

Bitevní vrtulník AH-64 Apache je určený pro přímou vzdušnou podporu a díky 16 raketám AGM-114 Hellfire dokáže zdemolovat i obrněnou kolonu. Útočná helikoptéra z konce studené války má navíc v přídi pod trupem instalovaný 30mm kanón M230 a své schopnosti předvedla už v několika konfliktech. V Evropě „Apače“ používá Velká Británie, Řecko a Nizozemsko.

7) Leopard 2

Jediný zástupce tanků v našem výčtu. Německý hlavní bojový tank Leopard 2 byl konstruován tak, aby odolal předpokládanému masivnímu náporu sovětské obrněné techniky. Je vyzbrojený 120mm kanonem a dvěma kulomety MG3A1 ráže 7,62 mm a vybavený digitálním systémem řízení palby, nočním viděním a u posledních verzí i šípovitým dodatečným pancéřováním věže.

Leopardy různých verzí používá mnoho evropských zemí, například Rakousko, Polsko, Španělsko nebo Švýcarsko. Nejvíce těchto tanků (verze 2A4) má Turecko – celkem 354 strojů. Od roku 1979 bylo vyrobeno kolem 3 600 kusů.

8) Letadlové lodě

Spojené státy měly na jaře 2020 celkem 11 letadlových lodí s jaderným pohonem, přičemž USS Gerald Ford s výtlakem 100 000 tun, délkou 333 metrů a více jak 80 letadly na palubě je největší letadlovou lodí světa. Letadlové lodě mají také Francie a Velká Británie, americká flotila je ale bezkonkurenčně největší.

9) MIM-104 Patriot

Tento mobilní protivzdušný raketový systém může likvidovat balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Kromě Spojených států Patriot používají v Evropě i Německo, Řecko, Nizozemsko a Španělsko a jedna baterie Patriot je od roku 2010 umístěna v Polsku.

Spojené státy samy využívají 1 106 kompletů Patriot, pro které bylo vyrobeno už přes 10 000 raket. Dalších 172 kompletů USA exportovaly. Patrioty se aktivně účastnily obou válek v Zálivu a sloužily jako obrana Izraele před raketovými útoky.

10) Ponorky třídy Virginia

Ponorky třídy Virginia patří mezi nejúčinnější útočné ponorky na světě. Svými torpédy mohou zasáhnout nepřátelské ponorky a hladinové lodě, na pozemní základny a další cíle mohou odpalovat rakety s plochou dráhou letu Tomahawk.

Spojené státy mají 21 ponorek třídy Virginia a další jsou ve stavbě – jde o první typ stavěný po skončení studené války.

ZDROJ: Business Insider

Odkaz na obrázkovou licenci Wikimedia Commons.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom