Deset zbraní NATO, ze kterých má Rusko strach

Letadlové lodě, ponorky, neviditelné bombardéry a další letadla. To jsou hlavní trumfy, které může NATO kromě spolupráce a společných cvičení členských států aliance postavit proti Rusku. Účinných zbraní má ale Evropa mnohem víc.
F-35A s otevřenou pumovnicí
F-35A s otevřenou pumovnicí
Volné dílo / Senior Airman Alexander Cook

reklama

Rusko dlouhodobě modernizuje své zbraně a nutí tak Severoatlantickou alianci (NATO) dělat totéž. Přestože odborníci z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) předpokládají, že Rusko bude v budoucnu využívat spíše nátlakové akce nebo kybernetickou válku, musí plánovači NATO pečlivě vážit i počet a kvalitu svých hlavních zbraňových systémů. Kterých zbraní NATO se v Moskvě obávají nejvíce?

1) F-35 Lightning II Joint Strike Fighter

Víceúčelový letoun 5. generace je hlavním americkým trumfem pro ovládnutí vzdušného prostoru. Díky použité stealth technologii a množství senzorů pro dálkovou detekci, navádění svých střel i vlastní ochranu nemá na ruské straně protivníka.

Zatímco Rusko neopouští doktrínu vzdušných soubojů (dogfight), je F-35 mnohem víc, než jen stíhač. Kromě ničení pozemních cílů a průzkumu funguje i jako významný komunikační prostředek ve složitém systému elektronického řízení a vedení boje. Podle některých úvah jde o poslední generaci bojových letounů, které ještě pilotuje člověk – nástupcem pilota v kokpitu budoucích strojů má už být umělá inteligence (AI).

Tohle je vůbec první F-35 dodaná letectvu Spojených států
Autor: U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Joely Santiago Tohle je vůbec první F-35 dodaná letectvu Spojených států

K březnu 2020 bylo vyrobeno 520 letounů F-35 ve třech verzích, které používají zatím jen ozbrojené síly USA a také britská RAF. Podle původního plánu měly Spojené státy a osm dalších hlavních partnerů programu do roku 2035 obdržet 3 100 letounů F-35. Zatímco některé evropské země NATO oceňují bojové schopnosti F-35, další spoléhají na osvědčené letouny F-16, případně – jako třeba Německo – sází na jejich evropskou alternativu Eurofighter Typhoon.

2) Eurofighter Typhoon

Projektu vývoje společného evropského letounu Eurofighter se účastní několik zemí NATO, především pak Velká Británie, Německo, Itálie a Španělsko. Výsledkem je víceúčelový Eurofighter Typhoon. Francie, která ze společného projektu vystoupila, nakonec nezávisle vyvinula stíhací letoun Dassault Rafale s podobnými charakteristikami.

Hlavním soupeřem hbitého Typhoonu je na ruské straně Suchoj Su-35S (v kódu NATO „Super Flanker“), který vyniká hlavně skvělou ovladatelností při nízkých rychlostech. Podle amerického lisu The National Interest jsou letové a bojové charakteristiky obou strojů velmi podobné. Dosud bylo vyrobeno 570 Typhoonů, z nichž 116 provozuje britská RAF. Rusko disponuje 112 stroji Su-35S.

Eurofighter Typhoon německého letectva
Autor: Wikimedia Commons/Krasimir Grozev Eurofighter Typhoon německého letectva

3) Strategické bombardéry

Spojené státy poskytují evropským spojencům v NATO ke konvenčnímu i jadernému odstrašení těžké bombardéry B-52 Stratofortress, B-2 Spirit a B-1B Lancer. V Evropě rotuje obvykle skupina čtyř až šesti strojů, její složení se operativně mění.

Spojené státy si zakládají na tom, že právě díky flotile strategických bombardérů mohou zasáhnout kdekoliv na světě, a to dokonce na různých místech zároveň. Přesně z tohoto důvodu vyslalo americké Velitelství strategických vzdušných sil (STRATCOM) 7. května 2020 na synchronizovaný přelet Evropy a Tichého oceánu šest dálkových bombardérů ze základen v Missouri, Severní Dakotě a Louisianě. Dalším cílem bylo dokázat, že strategické letectvo USA nebylo ochromeno pandemií nemoci COVID-19.

Nejnovější, ale také nejdražší bombardér B-2 Spirit je schopný přepravit 18 tun konvenčních pum nebo 16 kusů jaderných pum. Do jeho výzbroje patří ale i 2,268 tuny těžká puma GBU-28 nazývaná „ničitel bunkrů“.

Tankování za letu prodlouží dolet B-2 na 18 000 km
Autor: archiv Prima ZOOM Tankování za letu prodlouží dolet B-2 na 18 000 km

USA disponují 104 letouny B-1 A/B Lancer, 85 létajícími pevnostmi B-52 Stratofortress a 20 „neviditelnými“ bombardéry B-2 Spirit. Rusko stejně jako Spojené státy používá tři modely strategických bombardérů. Jde o Tu-22M Backfire, Tu-95 a Tu-160 Blackjack, celkem 156 strojů.

4) Boeing P-8A Poseidon

Když potřebujete najít, sledovat a případně zničit nepřátelskou ponorku, použijete zabijáka ponorek Boeing P-8A Poseidon. Letoun vyvinutý z civilního Boeingu 737-800 nese torpéda, hlubinné pumy, protilodní střely a další zbraně. Zároveň vypouští a monitoruje sonarové bóje. Z členských zemí NATO kromě USA zařadily Poseidona do své výzbroje Norsko a Velká Británie. Protivníkem je zde ruská ponorková flotila čítající 44 jaderných a 19 diesel-elektrických ponorek.

Boeing P-8A Poseidon krátce po startu
Autor: Wikimedia Commons/Darren Koch Boeing P-8A Poseidon krátce po startu

5) Fregaty

Další velmi efektivní protiponorkovou zbraň představují fregaty vybavené nízkofrekvenčními sonary a sonary s možností nastavit hloubku vody. Fregaty využívá více zemí NATO – ve Středomoří, v Černém moři a v Atlantiku jde o fregaty italské, francouzské a španělské, zatímco Severní a Baltské moře pokrývají fregaty Norska a Dánska.

Norská fregata Roald Amundsen si na Prima ZOOM „zahrála“ v dokumentu Námořní strategie zblízka:

6) AH-64 Apache

Bitevní vrtulník AH-64 Apache je určený pro přímou vzdušnou podporu a díky 16 raketám AGM-114 Hellfire dokáže zdemolovat i obrněnou kolonu. Útočná helikoptéra z konce studené války má navíc v přídi pod trupem instalovaný 30mm kanón M230 a své schopnosti předvedla už v několika konfliktech. V Evropě „Apače“ používá Velká Británie, Řecko a Nizozemsko.

AH-64 Apache v Iráku
Autor: U.S. Army photo by Tech. Sgt. Andy Dunaway AH-64 Apache v Iráku

7) Leopard 2

Jediný zástupce tanků v našem výčtu. Německý hlavní bojový tank Leopard 2 byl konstruován tak, aby odolal předpokládanému masivnímu náporu sovětské obrněné techniky. Je vyzbrojený 120mm kanonem a dvěma kulomety MG3A1 ráže 7,62 mm a vybavený digitálním systémem řízení palby, nočním viděním a u posledních verzí i šípovitým dodatečným pancéřováním věže.

Leopardy různých verzí používá mnoho evropských zemí, například Rakousko, Polsko, Španělsko nebo Švýcarsko. Nejvíce těchto tanků (verze 2A4) má Turecko – celkem 354 strojů. Od roku 1979 bylo vyrobeno kolem 3 500 kusů.

Leopard 2 ve vysoké rychlosti
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leopard 2 ve vysoké rychlosti

8) Letadlové lodě

Spojené státy měly na jaře 2020 celkem 11 letadlových lodí s jaderným pohonem, přičemž USS Gerald Ford s výtlakem 100 000 tun, délkou 333 metrů a více jak 80 letadly na palubě je největší letadlovou lodí světa. Letadlové lodě mají také Francie a Velká Británie, americká flotila je ale bezkonkurenčně největší.

Rusko disponuje jedinou letadlovou lodí Admiral Kuzněcov, kterou navíc provázejí neustálé poruchy a nevyhovující zázemí. Naposledy na lodi 12. prosince 2019 vypukl během oprav v murmanském přístavu požár.

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
Autor: Wikimedia Commons/U.S. Navy Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

9) MIM-104 Patriot

Tento mobilní protivzdušný raketový systém může likvidovat balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Kromě Spojených států Patriot používají v Evropě i Německo, Řecko, Nizozemsko a Španělsko a jedna baterie Patriot je od roku 2010 umístěna v Polsku.

Spojené státy samy využívají 1 106 kompletů Patriot, pro které bylo vyrobeno už přes 10 000 raket. Dalších 172 kompletů USA exportovaly. Patrioty se aktivně účastnily obou válek v Zálivu a sloužily jako obrana Izraele před raketovými útoky.

Baterie Patriotů v saúdské poušti
Autor: CNN Baterie Patriotů v saúdské poušti

10) Ponorky třídy Virginia

Ponorky třídy Virginia patří mezi nejúčinnější útočné ponorky na světě. Svými torpédy mohou zasáhnout nepřátelské ponorky a hladinové lodě, na pozemní základny a další cíle mohou odpalovat rakety s plochou dráhou letu Tomahawk.

Spojené státy mají 19 ponorek třídy Virginia a další jsou ve stavbě – jde o první typ stavěný po skončení studené války.

Ponorka USS Virginia během cvičení
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Ponorka USS Virginia během cvičení

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama