Zbraně budou mít vlastní umělou inteligenci – vědci se snaží bojkotovat vývoj

Vývoj se zastavit nedá. Bohužel ani v oblasti zbraní a umělé inteligence.
Dron Predator
Dron Predator
USAF

reklama

Více než 50 odborníků v oblasti umělé inteligence ze 30 států světa hodlá bojkotovat prestižní jihokorejský vědeckotechnický institut KAIST. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je důvodem spolupráce ústavu s největšími jihokorejskými společnostmi na vývoji zbraní. Experti hodlají bojkotovat akce pořádané jihokorejským institutem a přeruší i spolupráci na výzkumných projektech.

Zbraně s umělou inteligencí přicházejí

Letos v únoru otevřel KAIST společně s jihokorejskou firmou pro výrobu kazetové munice Hanwha Systems nové centrum pro vývoj logistických systémů, navigace bezpilotních podmořských plavidel, sledovacích zařízení a dalších technologií využívajících umělou inteligenci. Světoví odborníci nyní požadují, aby KAIST přerušil vývoj podobných technologií bez "smysluplného lidského dohledu".

Jihokorejský institut oznámení zatím nekomentoval. Jeho šéf Šin Song-čchul však už dříve odmítl, že by ústav vyvíjel smrtonosné bojové systémy.

Bojkot jihokorejského institutu zorganizoval profesor Toby Walsh z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney. "Pokud budou samostatně fungující zbraně vyvinuty..., umožní to, aby se války bojovaly rychleji a aby měly větší rozsah než kdy dříve," uvedl Walsh. KAIST pak vyzval, aby se zabýval technologiemi, které budou lidem pomáhat.

ČTK

reklama

reklama