Američané zabavili na jediné lodi tisíce nelegálních zbraní. Všechny je vyskládali na raketový křižník

Raketový křižník třídy Ticonderoga USS Monterey si připsal cenný úlovek. Neoznačená loď vezla zbraně pro půlku divize.
Paluba USS Monterey doslova zmizela pod nákladem ilegálních zbraní
Paluba USS Monterey doslova zmizela pod nákladem ilegálních zbraní
AP

reklama

Tisíce ilegálních zbraní včetně protitankových střel, útočných a odstřelovacích pušek, granátometů a kulometů objevila hlídka amerického námořnictva na neoznačené bárce razící si cestu severní částí Arabského moře. Zbraní bylo tolik, že pokryly celou zadní letovou palubu 173 metrů dlouhého raketového křižníku USS Monterey.

Američané zastavili neoznačenou bárku typu dhau – což je tradiční typ původně arabské plachetnice v oblasti Arabského poloostrova – během dvoudenní operace amerického námořnictva (US NAVY) a americké pobřežní stráže (US Coast Guard). Bárka se neplavila pod žádnou vlajkou a křižník ji zastavil, aby ověřil totožnost lodi.

Překvapení v podpalubí

Když ale speciální tým americké pobřežní stráže jištěný vrtulníkem SH-60 Sea Hawk vstoupil na palubu bárky, nestačil se divit. Loď byla plná nelegálně převážených zbraní a z rutinní kontroly se rázem vyklubala mimořádná událost. „V nákladu zbraní byly desítky vyspělých protitankových řízených střel ruské výroby, tisíce útočných pušek čínského typu 56 a stovky kulometů PKM, odstřelovací pušky a granátomety s raketovým pohonem. K dalším zbraňovým systémům patřily pokročilé optické zaměřovače,“ citovala americká CNN prohlášení námořnictva USA.

Poté, co se dhau ukázala jako schopná další plavby a posádka byla vyslechnuta, Američané loď propustili. Zbraně si ale ponechali v úschově s tím, že americká armáda dále pátrá po jejich původu a cíli určení.

reklama

reklama