K úspěšnému vylodění v Normandii pomohl i trik s falešným generálem. Jak náročná mise probíhala?

Spojenci před Dnem D udělali vše pro to, aby nacistické vojsko zmátli a zajistili si klidnější přístup k pobřeží. Neváhali využít i herce, který se převtělil do role jednoho z významných velitelů.
Vylodění v Normandii předcházela řada akcí na oklamání nacistů
Vylodění v Normandii předcházela řada akcí na oklamání nacistů
Getty Images

reklama

Na filmovém záběru přijde britský voják k tanku a převrátí ho. Sám! Kupodivu nejde o fikci, ani onen voják nemá sílu filmového Supermana. Jen tank není z několika tun kovu, ale jedná se o lehkou gumovou napodobeninu. Ta sice nikoho nezabije, německou rozvědku však dokáže z dálky zmást dokonale. A právě to bylo plánem spojenců před invazí do Normandie. Z výšky byly totiž tyto tanky od skutečných v podstatě nerozeznatelné a podle jejich umístění a koncentrace mohla německá rozvědka a kontrarozvědka snadno mylně usuzovat, odkud se nepřátelské vojsko vyrojí.

Různé způsoby klamání nepřítele

Oklamání nepřítele bylo během války zásadní dovedností, která dokázala zvrátit vývoj celého konfliktu. A některé historky působí navzdory své pravosti spíše jako scény z filmů populárních britských komiků Monty Python. Australský herec M. E. Clifton James kupříkladu zpravodajce nezaujal ani tak hereckým uměním, jako spíš extrémní podobou s maršálem Bernardem Montgomerym. Štáb připravující mystifikace se okamžitě chopil příležitosti a nabídl Cliftonovi jeho životní roli.

Úkolem bylo sehrát maršálovu postavu tak, aby byla vytvořena nepravdivá informace o jeho aktivitě, která následně doputuje přímo k německým špionům. Herec nejprve několik týdnů studoval Montgomeryho, jeho gesta, naklonění hlavy, způsob zapalování cigarety, salutování, a chůzi, a 12 dnů před plánovaným vyloděním byl konečně poslán do akce. Nezapomeňme, že nejsme v časech internetu a informace se musela několik dní šířit.

Falešný Montgomery

Ve čtvrtek 25. května 1944 tedy projíždí Rolls-Royce s vlajkou generála Montgomeryho
na předním blatníku ulicemi Londýna na letiště Northold a z vozu zdraví lidi nepravý maršál. Ten následně, a opět tak, aby byl viděn, odlétá soukromým letadlem Winstona Churchilla směr Gibraltar. I zde je připraveno setkání, pocty a možnost proniknutí německých špionů mezi dav. Aby toho nebylo málo, během večerní recepce je falešný Montgomery představen jednomu z místních bankéřů, o kterém se ví, že spolupracuje s Němci. Výsledkem je opětovné utvrzení Hitlera, že k invazi v nejbližších dnech nedojde. Jak by také mohlo, když je maršál Montgomery v severní Africe. 

To, že se podařilo tak monstrózní operaci utajit, je vlastně malý zázrak, který byl podpořený celou řadou pečlivě připravených a navzájem se doplňujících dezinformací. Němci si pak jen poskládali jednotlivé díly skládačky v pořadí, jak spojenci tiše doufali. Dnes už víme, že se vylodění povedlo. Za jeho úspěchem však stála těžká dřina nejen vojáků na bojišti, ale i stratégů v pozadí, kteří plánovali nejen postup samotných bitev, ale i šíření vskutku důmyslných dezinformací.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama