Vybombardovaný Londýn: Interaktivní mapa ukazuje, kam během Blitzu dopadaly německé pumy

Britští historici vytvořili interaktivní mapu, která ukazuje místa dopadu všech bomb, které byly svrženy na Londýn.
Heinkel He 111 nad Londýnem 7. září 1940
Heinkel He 111 nad Londýnem 7. září 1940
Volné dílo / German Air Force photographer

reklama

Projekt Bomb Site, vytvořený britskou institucí National Archive, je záležitostí, která potěší každého milovníka vojenské historie. Interaktivní mapa ukazuje moderní Londýn, ale současně zobrazuje, kam v něm dopadaly za druhé světové války německé bomby.

Podívejte se na mapu TADY.

Autorkou interaktivní mapy je překvapivě žena, doktorka Catherine Johns z univerzity v Portsmouthu. Celý projekt ukazuje, jak probíhalo bombardování Londýna mezi 7. zářím 1940 a 21. květnem 1941 (tedy v době operace Blitz), a přístup k němu je pochopitelně zdarma.

Londýnští hasiči bojují s požárem během Blitzu.
Autor: Volné dílo / New York Times Paris Bureau Collection Londýnští hasiči bojují s požárem během Blitzu.

Kombinace techniky a mravenčí práce

„Spojili jsme údaje z několika databází a získali tam prakticky úplnou mapu všech dopadů bomb na Londýn za období 8 měsíců,“ popsala dr. Johns svůj projekt. Britové mohli tuto mapu vyrobit, protože Ministerstvo obrany během celé války pečlivě zaznamenávalo, kam pumy dopadají. Všechny údaje jsou uložené v Národním archivu.

Mapa je interaktivní; uživatelé si mohou vybírat z mnoha filtrů, s nimiž zpřesní, co přesně chtějí vidět. Archiv vydal i další verzi aplikace určenou pro mobilní telefony. Na ní je možné zobrazit místa dopadů bomb přímo na záběrech, které snímá kamera smartphonu. Tato „augmentovaná realita“, jak se takový způsob úpravy světa nazývá, je nesmírně působivá – umožňuje člověku, aby se vcítil do doby před desítkami let…

Operace Blesk

Operace Blitz byla jednou z nejrozsáhlejších německých bombardovacích akcí druhé světové války. Jen na Londýn proběhlo 71 útoků – byl bombardován 57 nocí po sobě. Nálety zničily přes milion domů, zabily 40 000 civilistů, z toho asi polovinu přímo v Londýně. Kromě anglické metropole dopadaly pumy také na Birmingham, Liverpool a Plymouth, Bristol, Glasgow, Porthsmouth a Southampton.

Katedrála svatého Pavla v Londýně obklopená troskami budov
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Katedrála svatého Pavla v Londýně obklopená troskami budov

Londýn měl při všem tom bombardování vlastně docela štěstí: většina nejdůležitějších památek jako zázrakem vydržela. Bomby nepoškodily například katedrálu sv. Pavla, a to přesto, že všechny domy v jejím okolí byly zcela zdemolované.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama