Obávaný vrtulník Apache ničí nepřátele pekelným ohněm. Jak posloužil propagandě?

Vrtulník AH-64 Apache se stal synonymem bojového vrtulníku 21. století a jeho výbava a schopnosti si rychle získaly respekt protivníků.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vzdušní válečníci 2 - bojový vrtulník

reklama

V úterý 30. srpna 1975 na kalifornském letišti Carlsbad poprvé vzlétl prototyp Hughes YAH-64. Později podle tradice dostal jméno jednoho z amerických indiánských kmenů a dnes stojí hrdě v řadě dalších ikonických vrtulníků, jako Black Hawk, Kiowa, Lakota či Comanche. 

Obrněný Apač

I když může pod křídly nést úctyhodných 76 neřízených nadzvukových raket Hydra ráže 70 mm, mnohem větší respekt vzbuzují rakety AGN-114 Hellfire. Název není nijak přehnaný, výsledkem totiž skutečně je doslova pekelný oheň. Tato protitanková řízená střela byla vyvinuta speciálně pro vrtulníky a zcela zásadně snižuje dobu přežití posádky tanku na bojišti poté, co je Apache objeví.

Jeho 30mm kanón s kadencí 650 ran za minutu zase dokáže skvěle krýt pozemní jednotky i likvidovat drobné obrněné cíle. Výzbroj se dá kombinovat podle požadavků konkrétní mise. Ochrana není ocelová, ale i kevlarová a keramická. Nádrž je chráněná inertním dusíkem, takže se po zásahu nevznítí, neboť chybí kyslík podporující hoření.

Bojový vrtulník Apache v akci
Autor: iStock Bojový vrtulník Apache v akci

Historii vývoje vrtulníku Apache můžete sledovat i v seriálu Vzdušní válečníci na Prima ZOOM. V plném rozsahu byly stroje pro výrobu schváleny 15. února 1982, nicméně neustále dochází k dalším vylepšením. Jedním z nejdůležitějších byla zadní tlačná vrtule zvyšující jeho rychlost.

Byť si u nepřátel získal skutečný respekt, i on se potýkal s počátečními chybami a také došlo k jeho sestřelování. Známý je sestřel v Iráku v roce 2003, kdy byl zasažený stroj natočen vládní televizí a použit k místní propagandě. Mimo jiné se tehdy v zemi tvrdilo, že silně obrněný stroj sestřelil farmář puškou. Nikdo tehdy neřešil, že střelba z ručních zbraní by Apache neměla ohrozit. Šlo zkrátka o motivaci místních k co nejsilnějšímu odporu. 

reklama

reklama