Válka v Pacifiku vedla k neetickým pokusům na lidech. Co Američanům zneschopnilo čtvrtinu vojáků?

Spojenci použili ve válce v Tichomoří nemocné vojáky a židovské uprchlíky jako pokusné králíky.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tajemství železnic 6 - malárie

reklama

Podle dochovaných informací měli Američané za války v Tichomoří 25 % vojáků nemocných malárií. Jednalo se o velkou zátěž nejen pro nemocnice, ale přeneseně i pro armádu, neboť chybějící muži znemožňovali silnější tlak na Japonce a brzdili postup vlastních vojsk. Proto se válka proti malárii stala jednou z priorit vojenského lékařského výzkumu. 

Nemocnice plné malárie

Malárii přenáší komár nakažený zimničkou rodu plasmodium. Aby lékaři mohli studovat nemoc a případné účinky léků od samotného okamžiku nakažení, museli mít celý proces k dispozici. Proto dobrovolníkům vpichovali do těla roztok se zimničkou, čímž je záměrně nakazili. Následně na nich byly testovány nově vyvíjené léky.

Zranění vojáků v Tichomoři byla pro americkou armádu velkým problémem
Autor: Warner Bros. Television Zranění vojáků v Tichomoři byla pro americkou armádu velkým problémem

A to navzdory tomu, že každý den byly infikovány přirozenou cestou stovky vojáků. Kromě zraněných vojáků byli do experimentu zahrnuti i němečtí a rakouští židovští uprchlíci, kteří se do Austrálie dostali v roce 1940. Důvodem, proč si „Černého Petra“ s pokusy na lidech vytáhla Austrálie, byla skutečnost, že jak Velká Británie, tak USA z etických důvodů odmítly tento typ výzkumu spustit. Celý příběh experimentů na lidských dobrovolnících můžete sledovat v dokumentu Tajemství železnic dnes ve 20:00 na Prima ZOOM.

Vakcína se konečně testuje

Aktuálně se výzkum malárie posunul do nejvyšší možné úrovně. Dokonce se konečně testuje vakcína, jež v budoucnu může být definitivní tečkou za nemocí, která každoročně zabije více než 400 milionů lidí.

reklama

reklama