VIDEO: Takhle chytili Saddáma. Příběh jako z akčního filmu

Už je to deset let, co spojenci chytili a zajali Saddáma Husajna – tehdy nejhledanějšího zločince světa.
Chycení Saddáma
Chycení Saddáma
Wikimedia Commons

reklama

Teprve dnes vycházejí na světlo podrobnosti o akci vojáků i tajných služeb, kteří Saddáma Husajna chytili. Podívejte se na video – a kdyby vám nestačilo, tady máte ještě pokračování příběhu. Co se stalo před a po akci?

V průběhu invaze do Iráku vedené v roce 2003 Spojenými státy byl Saddám zbaven moci a označen za válečného zločince. 13. prosince 2003 byl zajat a zodpovídal se za zločiny genocidy, vraždy a týrání civilistů před soudem. Veškerá obvinění popíral, prohlašoval soud za zmanipulovaný ze strany USA. 7. července 2006 napsal dopis, který adresoval Američanům a ve kterém – podle jeho slov – popisoval skutečné důvody k invazi, krom jiného.

Saddám Husajn se u soudu hájil sám. Dne 5. listopadu 2006 byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti oběšením. Podle iráckého práva následovalo po udělení trestu smrti automaticky odvolání (ve lhůtě třiceti dní), přičemž odvolací soud trest smrti 26. prosince 2006 potvrdil.

Rozsudek trestu smrti oběšením byl vykonán dne 30. prosince 2006 při východu Slunce okolo 6.00 hodin místního času (3.00 GMT, 4.00 SEČ). Údaje o přesném čase popravy se však rozcházejí. Dne 31. prosince byl pohřben v rodném Tikrítu.

(text: wikipedia)

reklama

reklama