VIDEO: Sebevražedný dron zvaný „Vystřelovák“

Hnízda nepřátel, ať už se jedná o kulometné hnízdo v horách, nebo hnízdo teroristické buňky, má likvidovat sebevražedný dron. Moderní kamikaze jde do módy.
dron The RQ-7 Shadow
dron The RQ-7 Shadow
Wikipedia commons

Smrtící potenciál v rámci vojenského využití dronů se už dstatečně ukázal. Zatímco velké stroje, jako je MQ-9 Reaper slouží k dlouhému a pečlivému monitorování nepřítele, event. navádění střely na cíl.

Jeho protikladem je malý, skladný a přenosný Switchblade, který sice může monitorovat, ale jeho hlavní cílem je sebevražda. Samozřejmě že ne bezúčelná. Do „věčných lovišť“ má vzít sebou i někoho dalšího.

Reklama na smrt

Propagační materiály vychvalující sebevražedného drona od firmy Aerovironment o těm tvrdí, že „je navržen tak, aby byl snadno sbalitelný, řízený bezdrátově a vysokou přesností úderu a zároveň minimálními vedlejšími účinky. Rychle poskytuje silný, ale nahraditelný (postradatelný) miniaturní létající prostředek pro přinášení aktuálních zpráv z bojiště a identifikaci terče mimo během několika minut. Tento miniaturní, dálkově řízení stroj s autonomní platformou může buď klouzat, nebo být poháněn tichým elektrickým pohonem. Poskytuje v reálném čase GPS souřadnice a pořizuje videa a informace sloužící k zacílení a rozpoznávání objektů.

Malá velikost stroje a tichý provoz slouží k tomu, aby bylo obtížné ho odhalit, rozpoznat a sledovat i na velmi krátkou vzdálenost. Je plně škálovatelný a může být spuštěn ze vzduchu a z pozemních platforem.“ Lidově řečeno: nekupte to. Na druhou stranu se dá předpokládat, že stejně jak podobné stroje dokáže využít armáda, tak naprosto stejným způsobem by Switchblade dokázali využít i odpůrci demokracie a zastánci chaosu. Jakým způsobem Switchblade funguje, vám dokonale předvede video americké armády na konci článku.

Vystřelovák není jediný

Switchblade dokáže být ve vzduchu něco málo přes 10 minut, dolet má kolem 10 km a díky kamerám jak s klasickým, tak s infračerveným rozlišením. Izraelská firma uVision vyvinula 3 kilogramy vážící dron Hero-30. Ani on se z mise nevrací. Tady se nabízí zasažení cílů na palestinském území, do míst odkud jsou odpalovány rakeny směrem do vnitrozemí židovského státu. Své sebevražedné drony začasli vyvíjet i Poláci a to pod názvem Warmate vyráběný firmou WB Eletronics. Dříve nebo později se dočkáme války dronů.

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama