Unikátní záběry z pádu Reichstagu ukazují Stalinovo ponížení Němců. Zásadní věc se ale nepovedla

Sovětská vlajka nad říšským kancléřstvím byla vzkazem Němcům a mocným nástrojem propagandy.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Přední linie 6 - Berlín

reklama

Stalin si byl vědom symbolického významu vztyčení vlajky nad hlavním stanem nepřítele. Proto předem rozkázal, jak má takový historický moment vypadat, zajistil na bitevní pole kameramany i fotografy, vybral čas a zajistil tak velkou vlajku, aby byla na dálku vidět. Nepočítal však s lidským faktorem.

Zmínka o vybraném čase je důležitá, první voják se sovětskou vlajkou se totiž na střechu Reichstagu dostal ve 22:40, což je ovšem z hlediska fotografování velmi nevhodná doba. Pro kvalitní snímek bylo potřeba denní světlo. Navíc první vlajku, kterou Sověti umístili, se Němcům podařilo odstranit a boje o budovu následně dále pokračovaly.

Ikonický snímek vztyčení sovětské vlajky byl součástí propagandy
Autor: Getty Images Ikonický snímek vztyčení sovětské vlajky byl součástí propagandy

Scéna na střeše

Jevgenij Chalděj je jednou z ikon sovětské válečné fotografie, není tedy divu, že právě on byl vybrán, aby zachytil historický moment, kdy se nad poraženým nacistickým Německem rozvine sovětská zástava. On sám musel stát tak, aby vlajka vynikla a v pozadí byly vidět ruiny poraženého města. Pravděpodobně si ale nevšiml, že voják má na obou rukou ukořistěné hodinky, což byl důvod následných retuší. Sovětský voják totiž neměl působit jako dobyvatel, který drancuje. Pouze jako vítěz, který pokořil říši zla v čele s Hitlerem.

Jakkoliv tedy celá akce vypadá spontánně, šlo o pečlivě připravené divadlo. Cesta vzhůru dokonce byla zcela vyčištěná. Přesto ikonický snímek obletěl svět a dostal se i na poštovní známky.

Dokumentární sérii V přední linii sledujte na Prima ZOOM ve čtvrtek večer.

reklama

reklama