Nejpodivnější bitva 2. světové války spojila Američany a Němce proti fanatickým jednotkám SS

Zámek Itter se na začátku května 1945 stal dějištěm zřejmě nejpodivnější bitvy druhé světové války. Hrstka Američanů s jedním tankem Sherman se tu spolu s oddílem německého wehrmachtu bránila útoku početně silnějších a lépe vyzbrojených oddílů SS.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Poslední Hitlerův útok 4 - hrad Itter

reklama

Zámek Itter najdete snadno. Stačí, když cestou na lyže nebo za letní horskou turistikou pod Mnichovem odbočíte kousek za Kufsteinem (sjezd číslo 17) z dálnice A12 doleva do údolí Brixental. V roce 1943 si původní hrad ze 13. století vybrali nacisté jako vězení pro prominentní politiky a osobnosti ze zabraných zemí a na začátku května 1945 se tu nacházela opravdu pestrá společnost.

Šlo především o Francouze, ale byli zde i prominentní vězni z východní Evropy. Vedle starší sestry Charlese de Gaullea zde konec války vyhlíželi francouzský exprezident Albert Lebrun, bývalí ministerští předsedové Édouard Daladier a Paul Reynaud, generálové Maxime Weygand a Maurice Gamelin (oba veleli neúspěšné obraně Francie), tenisová hvězda 30. let Jean Borotra, pravicový vůdce François de La Rocque a mnoho dalších lidí včetně asistentek a personálu.

Český cyklista na průzkumu

Bylo 4. května, když vězni zjistili, že na dohled není jediná uniforma. Jejich věznitelé zmizeli, ovšem zároveň se nikde neobjevila žádná spojenecká jednotka. Zajatci se rozhodli vyslat průzkumníka na kole, který by obhlédl situaci. Shodou okolností šlo o Čecha Andrease Krobota, který vězeňské elitě sloužil jako kuchař.

V nedalekém městečku Wörgl Krobot narazil na oddíl německého wehrmachtu v počtu 11 mužů pod velením majora Josepha Gangla, který se chystal se svými muži vzdát Američanům. Podle britské BBC ale situace nebyla tak jednoduchá – město ovládala jednotka SS, jejíž muži stříleli do oken, jakmile se objevila bílá nebo rakouská vlajka.

Gangl a jeho jednotka vyrazili hledat pomoc, kterou našli v podobě předsunuté americké hlídky s jedním tankem typu M4 Sherman. Té velel důstojník John C. H. Lee, který uvědomil blížící se americké jednotky o situaci, vyžádal si posily a spolu s vojáky wehrmachtu obsadil zámek Itter, kde se opevnil a připravil na případnou bitvu.

Nesourodá jednotka složená z Němců a Američanů bránila na konci války hrad Itter
Autor: Parallax Film Productions Nesourodá jednotka složená z Němců a Američanů bránila na konci války hrad Itter

Hájili jsme hrad

Tank pojmenovaný Besotten Jenny umístili obránci do brány zámku, sami se pak s ručními zbraněmi rozmístili v oknech a na hradbách. K nepočetným obráncům z řad wehrmachtu a americké armády se přidali i někteří ze zadržených francouzských prominentů.

Jejich přípravy nebyly zbytečné. Následujícího dne ráno – bylo 5. května a v Praze právě začalo povstání – se od města přiblížil oddíl zhruba 150 příslušníků 17. divize pancéřových granátníků SS s obávaným protiletadlovým kanónem 88 mm Flak.

Následující bitva se pro obránce zámku nevyvíjela dobře. Němci zasáhli Besotten Jenny hned jednou z prvních ran (v té chvíli byl uvnitř jen radista, který se snažil opravit radiostanici tanku – podařilo se mu uniknout) a postupovali vpřed. Jako ve středověku se vyzbrojeni lany snažili němečtí granátníci zachytit na zdech zámku a zdolat je.

Zámek Itter v roce 1979
Autor: Steve J. Morgan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Zámek Itter v roce 1979

V zuřivé palbě nakonec zahynul velitel jednotky wehrmachtu major Gangl, kterého si vzal na mušku německý odstřelovač. Gangl opustil úkryt, když se snažil krýt bývalého francouzského premiéra Paula Reynauda před nepřátelskou palbou.

Nejpodivnější bitva druhé světové války

Asi po šesti hodinách bitvy konečně dorazila pomoc v podobě 142. pěšího pluku americké 36. divize a boj rychle skončil. Američané zajali přes stovku příslušníků SS a francouzští prominenti byli ještě téhož večera evakuováni do Francie. Gangl se stal posmrtně rakouským národním hrdinou, zatímco velitel amerického tanku John C. H. Lee byl vyznamenán Křížem za vynikající službu.

Bitva, k níž došlo pět dnů poté, co vůdce třetí říše Adolf Hitler spáchal v Berlíně sebevraždu, vešla do dějin jako dost možná nejpodivnějších z bitev druhé světové války, kdy spolu Američané a Němci společně bojovali proti fanatickým příslušníkům SS.

Odkaz na obrázkovou licenci: CC0 3.0

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama