Američany a Sověty dělilo pár hodin od zabití 100 milionů lidí. Podívejte se na přípravy jaderného holokaustu

V době tuhé studené války byli Sověti a Američané na pokraji otevřeného válečného konfliktu za použití jaderných zbraní. Do milionových ztrát chybělo doslova pár hodin.

100 milionů obětí. Takové byly odhady v případě, že by ani Sověti ani Američané neustoupili ze svých požadavků a kubánská raketová krize by se překlopila v otevřený válečný konflikt.

Ruské rakety na Kubě

Kreslený vtip z tehdejší doby ukazuje sovětského vládce Chruščova a amerického prezidenta Kennedyho sedící u stolu každý na své raketě a přetlačující se v páce. Přesně tak to bylo. Dne 16. října 1962 byly americkému prezidentu předloženy fotografie pořízené špionážním letadlem, které odhalily montáže sovětských raket a odpalovacích základen na Kubě.

Vzdálenost mezi Kubou a Miami je kratší než 500 km, což pro rakety nepředstavuje žádný problém. V praxi se tak Sověti se svými raketami dostali doslova na dostřel k USA. Další snímky ukázaly, že rakety by svým doletem mohly zasáhnout takřka kterékoliv místo USA (s výjimkou Aljašky). Včetně hlavního města, zbrojních a vojenských středisek nebo důležitých energetických a zásobovacích uzlů, elektráren a přehrad.

Blokáda Kuby

CIA zjistila, že některá sila jsou plně funkční a nebezpečí je tak mnohem větší, než se čekalo. Jednou z možností bylo Kubu napadnout a sila zničit, ale Kennedy zvolil opatrnější strategii. Zablokoval přístup k ostrovu, takže najednou proti sobě stály jak sovětské, tak americké lodě, přičemž ty z východu měly na své palubě vojáky, kteří se tvářili jako civilní doprava.

Krize eskalovala, Američané měli plnou pohotovost včetně strategických bombardérů B-52, které měly ve výzbroji jaderné zbraně. Navíc jeden ze sovětských velitelů bez rozkazu sestřelil americký špionážní letoun U-2. Pilot Rudolf Anderson ve věku 35 let zahynul a zbyly po něm 2 dcery a jeden syn.

Po 13 dnech napětí krize skončila poté, co Sověti slíbili, že pokud Američané nezaútočí na Kubu (v té době běželo 48 hodin dlouhé ultimátum), své rakety demontují. Výměnou za to požadovali stáhnutí amerických raket z Turecka. Nervy vojenských velitelů byly napnuté k prasknutí a Američané věřili, že ke konfliktu dojde. Důkazem byly vyprodané obchody s potravinami a sklepy, které se měnily v improvizované bunkry. Nikdy předtím ani nikdy potom svět nebyl tak blízko jaderné válce.

Zdroj: Digital Journal / The Guardian

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom