VIDEO: Kalašnikov vyvinul smrtící dron. Bude stejně úspěšný jako legendární AK-47?

Bezpilotní letoun z Kalašnikovy dílny je smrtící, levný... Nebo se jeho vývoj a modernizace potáhne tak dlouho, že zastará?
Ruský sebevražedný dron
Ruský sebevražedný dron
youtube - koncern Kalašnikov

reklama

Ruský koncern Kalašnikov představil na zbrojním veletrh v Abú Zabí „sebevražedný“ dron. Podle některých názorů by mohl, podobně jako kultovní útočná puška AK-47, zásadním způsobem revolucionizovat současné bojiště. A to zejména tím, že tato sofistikovaná technologie je levná a cenově dostupná. 

Změní podobu bojiště?

Kalašnikov představil svůj nový dron na zbrojním veletrhu ve Spojených arabských emirátech, kde se každé dva roky scházejí přední světové zbrojařské společnosti. Podle ohlasů má tato malá válečná zbraň šanci změnit podobu bojiště stejně jako její starší příbuzný, útočná puška AK-47, které většina přezdívá jednoduše Kalašnikov. Ta se díky své nízké ceně, vysoké efektivitě a jednoduché manipulaci stala v přímém boji oblíbenou zbraní zejména revolucionářů a povstalců po celém světě. A dobře sloužila nejen na území Latinské Ameriky, Afriky a Asie. I dnes Pentagon kupuje použité AK-47 pro své spojence v Sýrii a Afghánistánu, píše deník The Washington Post. 

Ruský sebevražedný dron od Kalašnikova

Sám vyhledá a zničí 

Posledních několik let se nejznámější ruský výrobce zbraní věnoval diverzifikaci svého produktového portfolia. Svůj záměr dodržel a kromě hlídkových člunů představil i svůj nejnovější dron pojmenovaný jako KUB-UAV. Není stále jasné, zda o vývoj dronu požádalo ruské letectvo nebo Kalašnikov vyvinul tuhle rafinovanou zbraň pro domácí nebo zahraniční trh. „KUB-UAV je navržen tak, aby zničil vzdálené pozemní cíle. Bezpilotní letoun je naváděn na cíl pomocí souřadnic, které jsou zadány ručně nebo na základě fotografie vložené do řídicího systému,“ uvedl v tiskové zprávě Sergej Čemezov, generální ředitel společnosti Rostech, která vlastní kontrolní podíl v Kalašnikovu. Pokud by takovou schopnost ruský dron skutečně měl, operátoři by mohli například vybrat fotografii bojového vozidla, které by útočný dron na bojišti rozpoznal a následně na protivníka i zaútočil. Takový systém rozpoznávání cílů se stále častěji objevuje u protitankových raket. 

Nenápadný, přesný a jednoduchý

Stroj je dlouhý pouhých 121 centimetrů a dokáže zůstat ve vzduchu až 30 minut při rychlosti až 128 km/h. O pohon se stará elektrický motor a vrtule umístěná na zadní části konstrukce. Takovou rychlost a výdrž je schopen vyvinout a udržet se zhruba 3kilogramovou trhavinou. Podle konstruktérů patří mezi největší výhody nové smrtící zbraně nenápadnost, vysoká přesnost, bezhlučnost a jednoduchá ovladatelnost. KUB-UAV je tak v podstatně malá, pomalá a zřejmě i levná raketa. Podle Čemezova pracuje systém bez ohledu na utajení a terén. Údajně nemá problém ani s nízkou nebo naopak vysokou nadmořskou výškou. „Jedná se o velmi přesnou a nejefektivnější zbraň, se kterou je s použitím tradičních systémů protivzdušné obrany těžké bojovat,“ dodal ředitel společnosti Rostech. Podle výrobce byl dron KUB-UAV úspěšně otestován a nyní je připraven k použití. 

Text: Petr Smejkal

reklama

reklama