Spása pozemních jednotek USA: Podívejte se, jak A-10 Thunderbolt vypálí z kanonu 70 střel za sekundu

Bitevní letoun pro podporu pozemních jednotek a ničení nepřátelské obrněné techniky A-10 Thunderbolt vznikl v 70. letech a podle některých odborníků se v době stealth technologií hodí leda do muzea. Jenže asymetrické konflikty v Sýrii nebo Afghánistánu ho nečekaným způsobem vrátily do hry.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vzdušní válečníci VIII 3 - A-10 Thunderbolt II

reklama

Na první pohled nevzhledný jednomístný letoun, kterému sami vojáci přezdívají Warthog, tedy prase bradavičnaté, se doslova ježí zbraněmi. Tedy těmi zavěšenými pod křídly. Na 11 závěsných bodů pod něj mohou mechanici připevnit nejrůznější řízené i neřízené pumy a rakety o celkové hmotnosti dvě tuny.

Hlavním trumfem A-10 a důvodem, proč ho pěšáci tak milují, je ale jeho rotační kanon GAU-8/A Avenger, který střílí náboje ráže 30×173 mm rychlostí 70 ran za sekundu. Při jednosekundové dávce ze 300 metrů tak na cíl dopadne 70 nábojů v kruhu o průměru pěti metrů.

A-10 Thunderbolt a jeho ničivý kanon
Autor: iStock A-10 Thunderbolt a jeho ničivý kanon

Prodloužená životnost

Charakteristický zvuk kanonu A-10, který by se dal přepsat jako „brrrrrrrrrrrrrrrr“, vytáhl z bryndy nejednu pozemní jednotku. Hlavně v Sýrii v bojích proti islámskému státu nebo v Afghánistánu, kde se Američané pokoušeli udržet Taliban v uctivé vzdálenosti od svých základen, se „warthogy“ ukázaly jako nesmírně užitečné.

Jako jedno z mála letadel dokáže A-10 Thunderbolt operovat v nízké výšce a za špatného počasí, přistát i s poškozeným podvozkem a poměrně spolehlivě zaměřit cíl, kterým může být i odstřelovač skrytý v budově. I proto se oproti původním plánům A-10 budou modernizovat (hlavně elektronika) a počítá se s nimi nejméně do roku 2035.

Dokumentární sérii Vzdušní válečníci sledujte každý čtvrtek ve 20.00 na Prima ZOOM.

reklama

reklama