Včely se mají naučit odhalovat miny

Kdyby vymřely včely, lidé by je následovali za dva roky. Ale teď včely ukazují svou užitečnost ještě jinak...
Včely medonosné
Včely medonosné
Wikimedia Commons

Neuplyne den, kdy by si Chorvatka Mirjana Filipovičová znovu nevzpomněla na výbuch miny, který zabil jejího přítele a ji samotnou připravil o levou nohu. Jeli tenkrát před téměř deseti lety rybařit a k tragédii došlo na poli, které mělo být již odminované. Problém s nevybuchlými minami v zemi by ale mohli nyní vyřešit noví, nečekaní hrdinové, napsala agentura AP. Chorvatští vědci se totiž snaží vycvičit k nacházení náloží včely.

Když Chorvatsko vstoupí 1. července do Evropské unie, neobohatí nynější sedmadvacítku jen o krásné pláže u Jaderského moře, svá horská jezera či husté a stále zelené lesy, ale právě i o množství minových polí. Podle posledních údajů je asi 750 čtverečních kilometrů plochy v této zemi údajně stále plné min z válek v bývalé Jugoslávii v 90. letech minulého století.

Výzkum, jak do jejich hledání zapojit včely, vede Nikola Kežić z univerzity v Záhřebu. Podle něj stojí za vším jasná idea: včely mají unikátní čich a dokážou rychle vycítit pach trhaviny. Nyní je odborníci trénují tak, aby rozpoznali potravu, která obsahuje výbušninu TNT. "Naším základním závěrem je, že včely dokážou jasně rozpoznat tento cíl. Jsme proto s výzkumem velmi spokojeni," uvedl Kežić. Výzkum v Chorvatsku je součástí rozsáhlejšího programu nazvaného Tiramisu, který se uskutečňuje po celé Evropě a sponzoruje ho Evropská unie.

VIDEO: Nejděsivější armáda světa. Rudé mravence nezastaví NIC

Výzkumníci rozmístili kolem svého základního stanu několik stanovišť s přichystanou potravou pro včely. Jen do některých z nich umístili malé množství TNT. A jak se ukazuje, jejich metoda funguje. Včely se totiž nejvíce shromažďují v místech, kde se nachází výbušnina. "Pro včelu není problém naučit se poznat pach trhaviny," komentoval pokus Nikola Kežić. Jenže zas tak jednoduché to není. "Jednotlivce vytrénovat můžete, horší je to s celým včelstvem, kde jich máte tisíce," dodal chorvatský odborník.

Včely jako spása

Chorvatské úřady odhadují, že od začátku jugoslávských válek v roce 1991 zemřelo v důsledku výbuchu nastražených min okolo 2500 lidí. Během čtyřleté války bylo na území Chorvatska umístěno přes 90.000 min, většina z nich navíc náhodně bez jakéhokoli zakreslení na existující mapy. Podle Dijany Pleštinové z vládního úřadu, který má na starosti odminování, výskyt těchto náloží zásadně ovlivňuje životy místních obyvatel i průmysl, jak zemědělský, tak turistický. Za posledních dvacet let zahynulo při výbuchu min 316 lidí, z toho 66 odborníků na odminování.

Mirjana Filipovičová tenkrát v roce 2004 jela se svým přítelem na výlet k řece na hranicích mezi Chorvatskem a Bosnou. "Šli jsme ruku v ruce, když můj přítel vstoupil na minu," popisuje nyní 41letá žena. "Došlo k šílené, ohlušující explozi, tisíce šrapnelů létaly kolem nás, stovky skončily v mém těle. Jeho nalezli mrtvého pár metrů opodál, já jsem zůstala ležet v tratolišti krve," vypráví Filipovičová. Kvůli tomu, že místo nebylo nijak označené jako bývalé minové pole, žena zažalovala chorvatskou vládu. Ta svou vinu sice přiznala, soud ale dosud o výši finanční kompenzace nerozhodl.

Podle Kežiče ještě nějakou dobu potrvá, než budou moci použít včely přímo v terénu k vyhledávání výbušnin. Jak uvedl, američtí vědci již v minulosti podobné experimenty s tímto blanokřídlým hmyzem prováděli, nicméně nevyužívali při tom TNT - nejběžnější trhavinu z jugoslávských válek.

ČTK

reklama