Údolí smrti: Odhalený masový hrob skrýval 500 mrtvých. Kdo stál za zrůdnou popravou?

Lesu poblíž polského města Chojnice se říká Údolí smrti. Nově zde našli místo odpočinku 500 obětí odpudivého masakru.
Polský les nenese název Údolí smrti pro nic za nic
Polský les nenese název Údolí smrti pro nic za nic
Getty Images

reklama

Poláci říkají lesu, který obklopuje město Chojnice, Údolí smrti kvůli masovým popravám, které tu na začátku druhé světové války prováděli nacisté. Mezi říjnem a listopadem 1939 zde pozabíjeli až 35 000 obyvatel pomořského vojvodství v rámci genocidní akce Intelligenzaktion. Těla obětí z řad učitelů, kněží, lékařů a dalších příslušníků polské inteligence nyní v lese a okolí leží ve zhruba čtyřech stovkách masových hrobů. Zbytky těl zhruba pěti set lidí, které archeologové objevili teprve nedávno, však pocházejí z o něco pozdější doby a masová vražda měla také trochu jiný motiv.

Vrazi se vše snažili utajit 

Oběťmi hromadné popravy, kterou tu nacisté zosnovali v lednu roku 1945, se stali členové polského odboje. Nacisté se svůj čin snažili utajit, a proto poté, co své oběti postříleli, těla spálili na obrovských hranicích a zahrnuli je hlínou. A ačkoli historici věděli, že se hrob v Údolí smrti nachází, nikdo dlouhou dobu netušil, jaká je jeho přesná lokace.

Odkrýt se ho nakonec povedlo až díky nejmodernějším technologiím v podobě dálkového měření vzdálenosti pomocí laseru (LiDaR), elektromagnetické analýzy oblasti a radaru, který proniká i pod zem. Vodítka v podobě šperků, nábojnic a ohořelého dřeva pak výzkumný tým z polské akademie věd nasměrovaly až k místu, kde se pod zemí skrývala víc než tuna lidských kostí.

Ke kostem se budou snažit připojit jména

Výzkumníci teď doufají, že se jim povede s pomocí testů DNA oběti identifikovat. Z historických materiálů se povedlo sestavit jmenný seznam těch, které nacisté do Údolí smrti v lednu 1945 odvlekli, a ten by jim měl s určováním ostatků pomoci. Po ohledání kosti znovu pohřbí. Naleziště mají v plánu přeměnit na oficiální hřbitov válečných obětí.

reklama

reklama