U břehů Austrálie našli loď potopenou za druhé světové války

U břehů jihovýchodní Austrálie byl nalezen vrak australské nákladní lodi Iron Crown, kterou za druhé světové války potopila japonská ponorka.
Australské plavidlo Iron Crown
Australské plavidlo Iron Crown
Australia at War Film Archive
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Iron Crown – Železná koruna

U břehů jihovýchodní Austrálie byl nalezen vrak australské nákladní lodi Iron Crown, kterou za druhé světové války potopila japonská ponorka. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Australské plavidlo Iron Crown bylo zasaženo 4. června 1942 torpédem u pobřeží státu Viktorie a během 60 sekund se potopilo. Při útoku zahynulo 38 lidí na palubě, pět členů posádky přežilo.

Pátrací tým expertů z australského námořního muzea lokalizoval vrak lodi asi 100 kilometrů od břehů státu Viktorie. Plavidlo se podle odborníků nachází asi 700 metrů pod hladinou oceánu.

Japonská ponorka I-400 ilustrační obrázek největší japonské ponorky 2. světové války
Autor: Wikimedia Commons Japonská ponorka I-400 ilustrační obrázek největší japonské ponorky 2. světové války

Zhruba 100 metrů dlouhé plavidlo je v "relativně dobrém stavu", uvedl pátrací tým, který k prohledávání mořského dna použil sonary a podvodní kamery.

Nákladní loď se stala obětí útoku, když přepravovala z jižní Austrálie do australského státu Nový Jižní Wales manganovou rudu. Pětice přeživších byla zachráněna o několik hodin později z vod oceánu jiným plavidlem.

Japonské ponorky ohrožovaly australské loďstvo

"Obchodní plavidla byla u australského pobřeží mezi červnem 1942 a červnem 1943 terčem nepřetržitých útoků," uvádí se na pamětní desce visící ve městě Mallacoota, na níž je seznam jmen mrtvých a přeživších útoku na loď Iron Crown.

Japonsko během tohoto období vyslalo na východní pobřeží Austrálie 13 ponorek, které poslaly ke dnu 22 lodí, což si vyžádalo 194 obětí, napsala agentura AFP.

Text: ČTK

Reklama
Reklama