Torpédo roztrhlo obří válečnou loď na dva kusy. Američané to natočili

Vysloužilá fregata sehrála roli terče při námořním cvičení. Koordinovaný útok raket a torpéd bere dech.
USS Ingraham vede flotilu amerických lodí
USS Ingraham vede flotilu amerických lodí
Getty Images

reklama

Jak potvrdil magazín Popular Mechanics, americké námořnictvo zasypalo USS Ingraham různými verzemi raket Harpoon odpalovanými z letadel P-8 Poseidon, z dronů a z atomových ponorek. Smrtící úder ale vysloužilé fregatě zasadilo torpédo Mark 48 odpálené útočnou ponorkou USS Chicago – výbuch jeho 325kg hlavice loď nejprve nadzvedl nad hladinu a vzápětí trup rozlomil na dva kusy.

USS Ingraham byla jako poslední fregata třídy Oliver Hazard Perry spuštěna na vodu v červnu 1988 a svou poslední službu prokázala americkému námořnictvu v srpnu 2021 během cvičení LSE 21 (Large Scale Exercise 2021). Kromě 25 000 námořníků a více než 25 válečných plavidel několika amerických flotil se ho účastnilo i námořnictvo Velké Británie a Japonska, což mělo zejména v oblasti Pacifiku jednoznačný cíl demonstrovat schopnost rychlého zásahu proti rostoucí námořní moci Číny a Ruska.

Jak funguje trhač lodních kýlů

Hodina H pro 138 metrů dlouhou fregatu USS Ingraham nastala 15. srpna 2021. Ve videu je zřejmé, že se k útoku na vyřazenou loď chystalo několik různých bojových prostředků včetně letadel F/A-18E/F Super Hornet startujících z letadlové lodi USS Carl Vinson, námořních hlídkových letounů P-8 Poseidon a jaderné ponorky USS Chicago.

Hlavní zbraní nasazenou proti USS Ingraham jsou protilodní střely Harpoon a jejich ponorková verze UGM-84D odpalovaná z torpédových rour. Do akce se ale zapojil i pozemní dálkově ovládaný protilodní systém NMESIS tvořený dvěma norskými raketami odpalovanými z nákladního auta.

USS Ingraham šel do výslužby při slavnostním ceremoniálu 12. listopadu 2014
Autor: AP USS Ingraham šel do výslužby při slavnostním ceremoniálu 12. listopadu 2014

Jakmile show začne, je jasné, že je USS Ingraham odsouzena k záhubě. Sestřih scén (včetně vzácného pohledu z podmořského periskopu na mizející střelu Harpoon) ukazuje ohromné množství zbraní řítících se na nešťastnou fregatu.

Jedna raketa za druhou narážejí do lodi a způsobují těžká poškození. Úder do zádi ničí letovou palubu vrtulníku a v reálném boji by ochromil plynové turbíny zajišťující pohon lodi. Klíčová rána ale přichází v okamžiku, kdy těsně pod kýlem lodi exploduje bojová hlavice vylepšené verze torpéda Mark 48 (Mk.48 Advanced Capability, ADCAP) vyslaného ponorkou USS Chicago.

Princip fungování tohoto torpéda je jednoduchý. Díky výbuchu hlavice v jediném okamžiku vznikne pod středem lodi ohromné množství expandující vodní páry, která nadzvedne loď nad hladinu. Pára ale vzápětí zmizí a než se do vzniklé kapsy znovu nahrne voda, loď opírající se přídí a zádí o hladinu se uprostřed zlomí.

reklama

reklama