Pravá tvář Tálibánu: Nedávné video ukazuje popravu 22 zajatých vojáků

Roztřesené, ale zřetelné záběry pořízené mobilním telefonem ukazují prašné tržiště plné vousatých bojovníků. „Vzdejte se, komando, vzdejte se!“ křičí člen Tálibánu. Z budovy vycházejí příslušníci afghánských speciálních jednotek a s prázdnýma rukama se evidentně vzdávají. Mají za sebou dvě hodiny zuřivého boje a žádnou munici v zásobnících.
Příslušníci afghánských speciálních sil na snímku ze 17. července 2021 absolvují vyřazovací ceremoniál po ukončení výcviku
Příslušníci afghánských speciálních sil na snímku ze 17. července 2021 absolvují vyřazovací ceremoniál po ukončení výcviku
AP

reklama

Jenže jak ve své reportáži podotýká CNN, v této části světa válečné zvyklosti zřejmě neexistují. Následují výkřiky „Alláhu Akbar!“ a palba z ručních zbraní. O chvíli později na zemi leží nejméně deset pobitých mrtvých afghánských vojáků.

Při incidentu, k němuž došlo v polovině června 2021 v severoafghánské provincii Fárjáb, bylo zabito 22 příslušníků afghánských speciálních jednotek. Tým CNN získal a ověřil několik videí z incidentu a hovořil se svědky. Na jednom 45sekundovém videu je slyšet přihlížející, který paštunsky volá: „Nestřílejte je, nestřílejte je, prosím, nestřílejte je.“ Na konci videa pak další hlas řekne: „Všechno jim seberte.“

Zabíjení vojáků je ve zjevném rozporu se snahou Tálibánu ukázat, že akceptuje kapitulaci vojáků a v některých případech jim dokonce platí za to, že jdou domů.

Video Tálibán zveřejnil tři dny po bojích, v nichž ukořistil zbraně a vojenská nákladní auta. Tálibán přiznal, že zajal příslušníky komanda, ale jejich popravu popřel. Oněch 22 zabitých příslušníků speciálních jednotek padlo podle Tálibánu v boji a CNN videomateriál zfalšovala a obě událostí spojila dohromady.

Bojovník Tálibánu v Kábulu, 16. srpna 2021

Kábul připomíná Stalingrad, videa ukazují lidi padající z letadel. Co čeká vzdělané ženy?

Psychologové z Tálibánu

Podle členky think-tanku Atlantická rada Evanny Hu použil Tálibán vůči armádě a vysokým představitelům afghánského režimu dokonale připravenou propagandu, v níž pracoval s politickými sliby a umělým nafukováním vlastní síly. Vojáci a vládní úředníci se pravidelně dozvídali, že jejich zahraniční spojenci – v první řadě Spojené státy – je zradili a opustili a vláda v Kábulu v uplynulých dvou dekádách v prostředí všudypřítomné korupce vršila jednu chybu za druhou.

Obyvatelstvu pak Tálibán sliboval stabilitu a zdůrazňoval, že se život Afghánců za stávajícího režimu nijak nezlepšil.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama