28. ledna 2020 14:00

V Afghánistánu spadlo americké vojenské letadlo. Taliban tvrdí, že ho sestřelil, USA však oponují

Elegantní Bombardier E-11A amerického letectva se 27. ledna změnil ve změť ohořelých trosek. Kdo nebo co mohlo za jeho zřícení v afghánské provincii Ghazní, ale není jisté.

Jisté naopak je, že se stroj zřítil na území kontrolované hnutím Taliban, jež ovládá zhruba polovinu Afghánistánu. Taliban ihned ohlásil, že americké letadlo sestřelily jeho jednotky, armáda USA to ale popírá. „Příčina nehody se vyšetřuje a zatím nemáme žádné náznaky, že by za tím stála nepřátelská palba,“ uvedl v prohlášení mluvčí americké armády plukovník Sonny Leggett.

Američané nepotvrdili, zda si nehoda vyžádala oběti na životech. Původní zprávy hovořily o tom, že je zříceným letadlem Boeing 737-400 afghánské letecké společnosti Ariana s 83 lidmi na palubě. Ariana ale tuto zprávu okamžitě popřela s tím, že oba její lety vypravené v osudný den dorazily v pořádku do cíle.

Přežil někdo?

Situace na místě neštěstí je nejasná, a dokonce se zpochybňuje i pravost fotografií zobrazujících ohořelé trosky letadla s americkou vojenskou imatrikulací. Podle policejního šéfa provincie Ghazní se vládní síly ihned po obdržení zprávy o zřícení letadla vypravily do oblasti města Deh Jak, byly ale Talibanem odraženy.

To potvrdil i mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid s tím, že se afghánské jednotky podporované americkou armádou neúspěšně pokusily místo neštěstí obsadit. Podle Mudžáhida napočítali vojáci Talibanu u trosek letadla šest mrtvých včetně několika vysokých důstojníků americké armády. Američané ale kategoricky popírají, že by na palubě letadla byli nějací vojenští činitelé.

E-11A jako létající zesilovač

E-11A je vojenskou verzí letadla Global Express kanadské společnosti Bombardier Aviation. Stroj se v civilní verzi používá jako výkonný byznys jet s velkým doletem – bez mezipřistání zvládne cestu z New Yorku do Tokia.

Americké vojenské letectvo (USAF) provozuje čtyři stroje verze E-11A jako vzdušné komunikační uzly udržující spojení mezi různými pozemními jednotkami a letectvem – v hornatém Afghánistánu je zajištění komunikace klíčovým problémem. S nadsázkou si můžete tento letoun představit jako zesilovač wi-fi signálu u sebe v bytě nebo domě. E-11A lze také použít pro navádění bezpilotních vojenských dronů americké armády.

Spojené státy vedou válku v Afghánistánu od roku 2001 a momentálně vyjednávají s Talibanem o jejím ukončení. Odhaduje se, že válka Spojené státy denně stojí 1,5 milionu dolarů.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom