Sovětští vojáci v roce 1945 surově zabíjeli polské jeptišky, které se staraly o zraněné Němce

Další z tragických příběhů konce 2. světové války odhaluje brutální praktiky Rudé armády.
Rudá armáda zabíjela jeptišky, které léčily nepřátelské vojáky (ilustrační foto)
Rudá armáda zabíjela jeptišky, které léčily nepřátelské vojáky (ilustrační foto)
Getty Images

reklama

Polští archeologové našli kostry tří katolických jeptišek, po kterých pátrali celé měsíce. Stejně jako čtyři další řádové sestry, jejichž těla se našla už v červenci roku 2020, se sestry Rolanda, Gunhilda a Bona podle dostupných záznamů staly oběťmi sovětských vojáků a jejich vítězného poválečného plenění.

Dobové záznamy tým archeologů dovedly na hřbitov ve městě Orneta. Aby ostatky odkryli, museli vědci nejdříve exhumovat těla pohřbená nad nimi. Že jsou pravděpodobně u cíle svého pátrání, jim napověděly náboženské artefakty, které se v hrobech našly. A rovněž části oblečení s řádem svaté Kateřiny, do nějž hledané jeptišky patřily.

Archeologové těla identifikovali pomocí osobních předmětů
Autor: Polish Institute of National Remembrance Archeologové těla identifikovali pomocí osobních předmětů

Sověti si nebrali servítky

Rudá armáda vstoupila do Polska v roce 1944, když se ze země začali stahovat nacisté. Sovětský svaz tehdy využil ojedinělé šance a jeho vojáci se zaměřili hlavně na milice a náboženské osobnosti.

Věznili, deportovali a zabíjeli tedy jak polské vojáky, tak i duchovenstvo a civilisty. Vypalovali kláštery a církevní stavby, loupili či rabovali. K jeptiškám se pak chovali obzvlášť krutě, jelikož se staraly o zraněné, jimiž byly koncem války často i Němci.

Po ostatcích vědci pátrali několik měsíců
Autor: Polish Institute of National Remembrance Po ostatcích vědci pátrali několik měsíců

Smrt jeptišek nebyla ojedinělým incidentem

Jeptišky nalezené v Ornetě zemřely, když bránily své pacienty. Záznamy napovídají, že tvář jedné z nich byla v okamžiku smrti k nepoznání zmrzačená a oteklá. Jinou sestru zastřelili a další přišla o život po dlouhém boji s jedním z vojáků. Muž jí dokonce zaživa vypíchnul obě oči, vyřízl jazyk a pak ji šestnáctkrát bodl bajonetem.

Identitu zemřelých jeptišek ještě musejí archeologové ověřit pomocí testů DNA. Katolická církev už se však nechala slyšet, že se hodlá zasadit o jejich blahořečení.

reklama

reklama