7 zbraní ze druhé světové války, které se používají dodnes

(Ne)slavný německý kulomet, odpovědný za život mnoha amerických vojáků z Normandie i sovětských branců ze Stalingradu, se po válce dočkal velkého uplatnění. Krom toho, že principy zbraně částečně využívá i kulomet M-60, je zbraň v upravené verzi M3 stále využívána armádami Německa a Rakouska, prodávána však byla i do Itálie, Španělska, Řecka, Turecka nebo Pákistánu.
Zřejmě nejpřekvapivější a přitom nejlogičtější stále využívanou zbraní jsou však nejspíše minomety. Stále značně frekventovaná balistická zbraň se příliš nezměnila po více jak století. Původní design Stokesova minometu vylepšili Francouzi v minomet Brandt Mle 27/31, který je základem minometu M-1, jenž pro změnu sloužil jako báze i dnes v americké armádě používané M-29.
Slavný „.50 caliber“ byl americkou armádou přijat v roce 1933 a prošel si službou na evropském i tichomořském válčišti. Ve výzbroji a produkční licenci jej dnes krom Spojených států má na 20 dalších států a zbraň dosáhla širokého uplatnění i v posledních velkých amerických konfliktech v Afghánistánu a Iráku.
Samopal M3 je dodnes krom civilistů používaný jednotkami filipínské námořní pěchoty. Ještě v 90. letech jej přitom ve své výzbroji měly i některé americké armádní tankové posádky. Také je označovaný jako „olejnička“ pro svou podobnost s olejničkou.
Legenda sovětských tankových jednotek není jediné vozidlo, které je dodnes používané, je však rozhodně bezprecedentně největším matadorem. Ve výzbroji má T-34 a navazující variace stále Namibie, Mozambik, Jemen, Bulharsko a Severní Korea.
Tady trochu podvádíme, jelikož Colt 1911 si „užil“ akce již v zákopech první světové války, nelze však popřít, že nasazen byl i v té druhé. V posledních letech jej sice začaly masivně nahrazovat efektivnější a ergonomicky účinnější zbraně, americká námořní pěchota však přesto před několika lety objednala na 12 000 nových pistolí postavených na mustru Coltu 1911.
Původní standardní výzbroj britského pěšáka se od roku 1947 stala výzbrojí Kanadských rangerů, tedy dobrovolnického polovojenského sboru, který hlídkuje v Arktidě. Teprve od roku 2015 začala Lee-Engield No. 4 „konečně“ postupně nahrazovat modernější automatická puška Tikka T3 – rangerům totiž docházejí náhradní díly nutné k opravě.