Sedmička prý je šťastné číslo. 7 zbraní z druhé světové, které jsou dodnes používané

Navzdory příchodu jaderných zbraní, nadzvukových stealth stíhaček nebo robotických dronů jsou i dnes v armádách celého světa k nalezení zbraně, kterými po sobě stříleli naši pradědečci. Které to jsou?
německý kulomet MG-42
německý kulomet MG-42
Phanatic

1. Kulomet MG-42

(Ne)slavný německý kulomet, odpovědný za život mnoha amerických vojáků z Normandie i sovětských branců ze Stalingradu se po válce dočkal velkého uplatnění. Krom toho, že principy zbraně částečně využívá i kulomet M-60, je zbraň v upravené verzi M3 stále využívání armádami Německa a Rakouska, prodávána však byla i do Itálie, Španělska, Řecka, Turecka nebo Pakistánu.

německý kulomet MG-42
německý kulomet MG-42
Phanatic

2. Minomet M-29

Zřejmě nejpřekvapivější a přitom nejlogičtější stále využívanou zbraní jsou však nejspíše minomety. Stále značně frekventovaná balistická zbraň se příliš nezměnila po více jak století. Původní design Stokesova minometu vylepšili Francouzi v minomet Brandt Mle 27/31, který je základem minometu M-1, jenž pro změnu sloužil jako báze i dnes v americké armádě používané M-29.

Minomet M29
Minomet M29
USAF

3.  Kulomet M2 - Browning

„Slavný .50-cal" byl americkou armádou přijat v roce 1933 a prošel si službou na evropské i tichomořské frontě. Ve výzbroji a produkční licenci jej dnes krom Spojených států má na 20 dalších států a zbraň dosáhla širokého uplatnění i v posledních velkých amerických konfliktech v Afganistánu a Iráku.

Kulomet M2 Browning
Kulomet M2 Browning
Rama

 

4. Samopal M-3

Samopal M-3 je dodnes krom civilistů používaný jednotkami filipínské námořní pěchoty. Ještě v 90. letech jej přitom ve své výzbroji měly i některé americké armádní tankové posádky. Také označovaný jako "Olejnička" pro svou podobnost s olejničkou.

Samopal M3
Samopal M3
Curiosandrelics

5. Tank T-34

Legenda sovětských tankových jednotek není jediné vozidlo, které je dodnes používané - je však rozhodně bezprecedentně největším matadorem. Ve výzbroji má T-34 a navazující variace stále Namibie, Mozambik, Jemen, Bulharsko a Severní Korea.

Tank T-34
Tank T-34
Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0

6. Pistole Colt M1911

Tady trochu podvádíme, jelikož Colt1911 si "užil" akce již v zákopech první světové války, nelze však popřít, že nasazen byl i v té druhé. V posledních letech jej sice začaly masivně nahrazovat efektivnější a ergonomicky účinnější zbraně, americká námořní pěchota však přesto pěti lety objednala na 12 000 nových pistolí postavených na mustru Coltu1911.

Colt 1911
Colt 1911
M62

7. Puška Enfield No. 4

Původní standardní výzbroj britského pěšáka se od roku 1947 stala výzbrojí Kanadských rangerů, tedy dobrovolnického polovojenského sboru, který hlídkuje v Arktidě. Teprve v posledním roce se mluví o tom, že Engield No. 4 bude "konečně nahrazen" modernější automatickou puškou - rangerům totiž docházejí náhradní díly nutné opravě.

Lee-Enfield No. 4 Mk.
Lee-Enfield No. 4 Mk.
M62

Text: Ladislav Loukota

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama