Minomet Podnos: Nepostradatelná zbraň ruské armády dokáže vypálit až 22 ran za minutu

Ruský minomet Podnos sice vznikl již začátkem 80. let, dodnes je však součástí tamní armády.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ruská vojenská technika 54 - minomet

reklama

Minomety obecně střílejí s vysokým náměrem, což znamená, že dokážou střílet přes kopec. Co se týče pádu miny na obrněný objekt, tak dopadá shora, zásah tedy míří do míst, kde je technika méně pancéřovaná. Zároveň díky vysokému náměru dokážou minomety zasáhnout cíl blízko vlastních linií.

V případě minometu Podnos o ráži 82 mm je to pouhých 85 metrů od střeleckého stanoviště. To může zásadním způsobem komplikovat postup útočících jednotek. Zvlášť když rychlost střelby může dosáhnout až 22 ran za minutu.

Užití minometu v praxi
Autor: iStock Užití minometu v praxi

Minomet 2B14

Gorgovský strojírenský závod v Nižném Novgorodě odvedl u této zbraně dobrou práci. Minomet 2B14 se tady vyrábí už od roku 1983 a při bojové hmotnosti 41,88 kilogramů ho ideálně obsluhují tři lidé, ale v případě nouze to zvládne i jeden vyškolený dělostřelec, který dokáže střílet jak tříštivými, tak kouřovými i osvětlovacími střelami až do vzdálenosti 4 km.  

Původně se s minometem počítalo především pro lehkou pěchotu. Postupně se ale model objevil i u standardních ruských motostřeleckých jednotek v počtu šesti kusů na prapor.

reklama

reklama