9. prosince 2020 14:30

Ruský supertajný letoun Il-80 pro řízení jaderné války někdo vykradl, zmizela elektronika

Ruský letoun soudného dne určený pro případ válečného konfliktu má problém. Někdo mu vykradl elektroniku.

Studená ani horká válka zrovna neprobíhá. Válčí se na hybridní frontě, ale přesto jsou ostré zbraně v pohotovosti, a to dokonce i pro případ jaderné apokalypsy.

Iljušin Il-80 je Maxdome

V rámci zjednodušení vojenské komunikace má NATO pro jednotlivé typy techniky určené kódy, kde už jejich první písmena naznačují, oč jde. Například písmenem A začínají názvy střel air-air, tedy vzduch-vzduch (Alkali, Atoll, Anab). Písmeno M, jako miscellaneous (různé) je kódem pro řadu různorodých letadel od hydroplánů po tankovací letouny.

Speciálnímu Iljušinu Il-80 určenému pro velení a řízení boje ze vzduchu v případě jaderného konfliktu připadlo jméno Maxdome. Velmi zjednodušeně, jde o vzdušné velitelské stanoviště, z něhož by mohl válku řídit i nejvyšší velitel ozbrojených sil, tedy prezident. Letoun z důvodů ochrany operátorů nemá okénka, zato disponuje zvýšenou kapacitou zásobníků na palivo, což mu umožňuje udržet se déle ve vzduchu. Navíc je dokonce schopen doplňování paliva za letu. Celkem byly vyrobeny pouhé čtyři exempláře. A jeden byl teď vykraden.

Špionážně nepřátelská akce, nebo šlendrián?

Stroj nebyl vyprojektován coby samostatná speciální vojenská zakázka, ale jde o „předělávku“ civilního dopravního letadla Iljušin Il-86. Vnitřní vybavení je samozřejmě tajné a nemělo by se dostat do rukou nepřátelské mocnosti. S rozpětím křídel 48 metrů nejde o žádného drobečka a z logiky věci by mělo jít o skutečně velmi pečlivě hlídaný stroj. Přesto se k němu někdo dostal a odnesl si lup. Co se ze stroje přezdívaného „letadlo soudného dne“ ztratilo? Podle BBC zloději odnesli 39 jednotek zařízení a pět rádiových desek. To na první pohled nevypadá na nějakou obyčejnou krádež, spíš jde o sofistikovanou a předem připravovanou zakázku, jejíž adresát je neznámý. Další možností je, že šlo o klasický vojenský šlendrián, kterého zejména po rozpadu SSSR bylo hodně. Zbraně se tehdy rozprodávaly ve velkém, ovšem letadlo nejvyššího velení je přece jen poněkud odvážný cíl. Letoun, který prochází plánovanou údržbou poblíž města Taganrog u Azovského moře, měl podle inspekce ještě 26. listopadu všechna zařízení na svém místě. A krádež byla oficiálně nahlášena 4. prosince.

Ruská agentura Interfax informovala o krádeži jen stručně, v podstatě jen potvrdila informaci, kde a kdy k ní došlo, a že na letišti v Taganrogu skutečně tato přísně tajná letadla procházejí pravidelnou údržbou. Podobné letouny mají i USA, v případě Američanů jde o model Boeing E-4 Advanced Airborne Command Post zvaný „Nightwatch“. A podobně jako v případě ruského letounu tak i tady jde o mobilní velitelské stanoviště prezidenta země.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom