Zabiják lodí je tady: Rusko poprvé otestovalo novou raketu, proti níž neexistuje obrana

Tahle raketa může proniknout obranou protivníka nadzvukovou rychlostí Mach 8 a zasáhnout jakoukoliv hladinovou loď. Spojené státy stejně jako několik dalších zemí usilovně pracují na tom, jak hypersonickou raketu zlikvidovat.
Protilodní raketa Zircon právě startuje z ruské fregaty Admirál Gorškov
Protilodní raketa Zircon právě startuje z ruské fregaty Admirál Gorškov
youtube.com

reklama

Ruská raketa Zirkon 3M22, která poskytuje díky své rychlosti obranným systémům případného protivníka minimální manévrovací prostor, poprvé zasáhla cíl na volném moři. Raketu na začátku října 2020 odpálila fregata Admirál Gorškov plavící se v Barentsově moři a zasáhla cíl umístěný v sousedním Bílém moři vzdálený přes 500 km.

Na odpálení rakety se podívejte tady:

Bylo to vůbec poprvé, kdy nová ruská protilodní raketa ukázala, co umí – k cíli letěla rychlostí kolem 10 000 km/h. Cíl tak Zirkon zasáhl v pouhých několika vteřinách po odpálení z fregaty.

Protože se nová ruská raketa řítí k cíli v nízké výšce kolem 300 metrů a méně (a navíc rychlostí osmkrát převyšující rychlost zvuku), má obsluha radarů a obranných systémů napadené lodi méně než půl minuty na reakci. Proto se námořnictva USA, ale také Japonska, Číny, Francie, Austrálie nebo Indie usilovně snaží vyvinout odpovídající obranu. Samy ovšem také vyvíjejí vlastní hypersonické střely.

Rusko se chystá novými raketami vybavit své křižníky Admiral Nachimov a Pjotr Velikij, které pocházejí ještě z dob studené války.

reklama

reklama