21. března 2022 18:00

Ruská raketa Kinžal může nést i jadernou hlavici. Její zaměření a zničení je téměř nemožné

Rusko otestovalo hypersonickou střelu Kinžal

Jak zastavit Putinovy rakety Kinžal? Možností opravdu není mnoho.

Na začátku března 2018 ruský prezident Vladimir Putin ohlásil vývoj nových strategických zbraní, které mají zajistit nadvládu Ruska nad zbraňovými systémy NATO a především Spojených států. „Zaostalost za nepřítelem je naší hlavní hrozbou,“ horoval Putin před poslanci Státní dumy v projevu, který je považován za ruskou obdobu americké zprávy o stavu unie. Mezi novými zbraněmi bylo například jaderné torpédo, nová mezikontinentální raketa a několik druhů hypersonických střel.

Válečnický projev Putinovi vynesl kromě potlesku ve stoje také „zvláštní prodlouženou jízdu“ na kremelském kolotoči: 18 dnů poté 56,4 milionu Rusů svými hlasy (76,7 % všech odevzdaných) rozhodlo, že Putin bude v období 2018–24 tím nejlepším prezidentem ze všech.

I když byla Putinova řeč součástí předvolební taktiky (tradičně ji ruský prezident pronáší už v prosinci), v otázce nových strategických zbraní zřejmě měla reálný základ. Přesně čtyři roky poté totiž jeden z Putinem ohlašovaných trumfů – hypersonickou raketu Kinžal – Rusko poprvé použilo přímo v boji.

Nadzvukový Kinžal

Ch-47M2 Kinžal (rusky dýka) je hypersonická střela vzduch-země odpalovaná z letounů MiG-31M nebo ze strategických bombardérů Tu-22M3. Má dolet přes 2 000 km a její největší výhodou je rychlost – krátce po odpálení přechází na rychlost až Mach 10, tedy 3 430 m/s (11 927 km/h), což významně snižuje možnost jejího zaměření a zničení. Střela je navíc schopná během letu manévrovat a tím se vyhýbat vystřeleným protiraketám systémů Patriot, THAAD a Aegis. Také může k cíli letět nízkou trajektorií, což opět ztěžuje její detekci běžnými radary.

Střela může být osazena konvenční nebo jadernou hlavicí a je primárně určená k likvidaci velkých hladinových, například letadlových lodí. Vzhledem k tomu, že je třikrát těžší a téměř dvanáctkrát rychlejší než Tomahawk, má Kinžal více než 432krát větší kinetickou energii, která odpovídá ekvivalentu 4,1 tuny TNT.

Jednostranná informace

Rusko pravděpodobně použilo Kinžal vůbec poprvé během války na Ukrajině, když 19. března 2022 podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova zničilo podzemní sklad raket a letecké munice ukrajinských jednotek v obci Děljatyn v Ivano-Frankivské oblasti. Tvrzení ale nelze nezávisle ověřit.

„Střelu použili, aby si ji vyzkoušeli v bojových podmínkách a mohli toho propagandisticky využít. Nemáme nezávislé potvrzení, že se tak skutečně stalo. Nepovažuji to však za vyloučené, použití není riziko,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj proti hypersonickým zbraním neexistuje v současné době účinná obrana. „Ukrajinci nemůžou dělat nic, asi jen zničit letouny, které Kinžaly nesou,“ doplnil Visingr.

Rusko v roce 2021 vytvořilo samostatný pluk tvořený stíhači MiG-31K, které jsou vyzbrojené vyzbrojenými střelami Kinžal. MiG-31M je dvoumístný dvoumotorový hornoplošník celokovové konstrukce a jde o vylepšenou verzi MiG-31 vyvinutého už počátkem 70. let konstrukčním týmem OKB Mikojana a Gurjeviče jako náhrady modelu MiG-25.

ZDROJ: Bloomberg

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom