Raketa odpálená ruskou bojovou lodí málem spadla zpět na palubu. Nebezpečné selhání záhy uniklo na internet

Nevydařené cvičení má za sebou posádka ruské fregaty Maršál Šapošnikov. Při testovacím výstřelu rakety s plochou dráhou letu totiž střela málem ohrozila posádku.
Přesně takhle aktuální test rakety bohužel nevypadal (ilustrační foto)
Přesně takhle aktuální test rakety bohužel nevypadal (ilustrační foto)
iStock

reklama

Opravená bojová loď ruského námořnictva, fregata Maršál Šapošnikov, má být chloubou tamních námořních sil a dezinformační weby ji rády označují jako „po zuby ozbrojenou novými raketami“. Jenže jak ukazuje nepodařený test rakety s plochou dráhou letu Kalibr, zase tak horké to s onou silou ruské lodě nebude.

Selhání během testu

Rakety s plochou dráhou letu 3M-54 Kalibr označované i jako 3M14 patří mezi rakety odpalované jak z hladinových plavidel, tak z ponorek. Rusové je úspěšně nasadili ve válečné zóně a nejméně 26 z nich odpálili z Kaspického moře při útocích v Sýrii. Bezpochyby se tedy na tyto rakety silně spoléhají. Ostatně proč jinak by jimi vyzbrojovali i svou opravenou námořní chloubu, kterou fregata Maršál Šapošnikov papírově díky využití moderních zbraní bezpochyby je. Kromě raket Kalibr totiž fregata nese i hypersonické střely Cirkon, které se mají stát tím nejmodernějším, co ruské námořnictvo na svých palubách ponese.

Právě dlouho budovaná pověst staronové lodě je pravděpodobně důvodem, proč se Rusko k nepovedenému testu své rakety příliš nehlásí, a nebýt uniklého videa, které se nejprve objevilo na ruské sociální síti Telegram a které ukazuje nekontrolovanou střelu mířící do hladiny moře jen pár metrů od paluby, snažilo by se celou událost ututlat. Jakýkoli nepovedený test či incident totiž háže stín na pečlivě budovaný obraz ruských armádních složek ze strany vládní propagandy. 

Loď z dob Sovětského svazu

Historie samotného plavidla Maršál Šapošnikov sahá až do dob Sovětského svazu. Jedná se totiž o torpédoborec, který byl zařazen do služby již roku 1985 s cílem chránit hladiny vod proti nepřátelským ponorkám.

V roce 2010 k sobě fregata přitáhla pozornost médií poté, co zachránila somálskými piráty unesený tanker, který se povedlo získat pod kontrolu bez zranění jediného ruského člena posádky. Piráti dopadli mnohem hůř, když byl jeden z nich zabit a zbytek zajat.

Nevydařený test není prvním incidentem

Nešťastný odpal rakety Kalibr není prvním negativním incidentem, který se nakonec dostal do sdělovacích prostředků. 15. února 2018 na lodi vznikl požár, který byl posléze potvrzen s upřesněním, že se nehoda stala při sváření ve strojovně. 

reklama

reklama