26. ledna 2021 17:00

Legendární kolt změnil podobu válčení. Šlo z něj rychle vystřelit několik nábojů za sebou

Bůh stvořil lidi silné a slabé, Samuel Colt jejich síly vyrovnal. Okřídlené rčení poměrně přesně vystihuje roli, jakou revolvery Samuela Colta sehrály v dějinách 19. století.

Lidé dlouho snili o pistoli, která dokáže vystřelit vícekrát než jednou. Různé systémy se objevovaly už od vynálezu palných zbraní, byly ale nespolehlivé a nákladné. Vše se změnilo ve chvíli, kdy do hry vstoupil Samuel Colt – typický americký podnikatel spoléhající na marketing, pásovou výrobu a spektakulární efekty.

Vedeme-li proud drátem k výbušnině…

Veřejnosti se Samuel Colt poprvé představil, když mu bylo 15 let. Práce v textilce jeho otce ve Ware (Massachusetts) ho moc neuspokojovala, zato rád experimentoval s elektřinou a střelným prachem. Jednoho dne po městě vylepil plakáty, v nichž sliboval, že na Den nezávislosti 4. července 1829 vyhodí do vzduchu vor zakotvený na jezeře.

A jak slíbil, tak udělal. Pomocí rozbušky, drátu prostrčeného lanem obaleným v dehtu a nálože na dně jezera způsobil menší společenskou pohromu, když se na přihlížející ctihodné měšťany v nedělních šatech snesla záplava vody a bahna. O rok později pak zapálil další z Coltových experimentů budovu jeho školy v Amherstu v Massachusetts.

I když odpalování náloží a vedení elektřiny drátem Colta nikdy zcela neopustilo (dokonce ve 40. letech 19. století spolupracoval s vynálezcem telegrafu Samuelem Morsem na konstrukci podmořského kabelu), jeho chvíle slávy měla přijít na zcela jiném poli.

Dlouhá nudná plavba do Kalkaty

Coltův otec Samuelovo nadšení pro originální ohňostroje nesdílel, a aby se syn přiučil obchodu, posadil ho na parník do Londýna a Kalkaty. Ze svého pohledu několikaměsíční nudnou plavbu využil tehdy 16letý mladík k originálnímu nápadu.

Od dětství ho totiž fascinovala myšlenka sestrojit zbraň, která by dokázala vystřelit více nábojů za sebou. Inspiraci k zásadnímu mechanismu, který by to umožnil, se stalo hnací kolo kolesového parníku. Bylo výkonné, přesné a rozdělené na jednotlivé výseče, které bylo v případě potřeby možné zaaretovat v libovolné pozici.

První patent

Aby bylo jasné, Samuel Colt nebyl vynálezcem otočného bubnu, který později jeho ruční palné zbraně tolik proslavil. Sice po návratu do Spojených států sestrojil dva prototypy revolveru, ani jeden z nich ale nefungoval. Colt se však nevzdal a s využitím zkušeností bostonského vynálezce Elishy H. Colliera si 25. února 1836 ve svých 21 letech nechal patentovat zbraň s otáčivým válcem.

To už měl základní kapitál (získal ho mimo jiné jako potulný demonstrátor fyzikálních a chemických pokusů), aby mohl postavit svou první továrnu a v ní montovat svou vůbec první zbraň. Podle města v New Jersey, v němž se Samuel Colt usadil, dostala název Colt Paterson.

Problémem byl prodej. Colt novou zbraň nabízel v koloniálech, najal malíře a nechal tisknout plakáty s vyobrazením koltu. Vypravil se dokonce do Bílého domu představit svůj revolver prezidentu Jacksonovi, ale armáda odebrala jen malou část slibně rozjeté produkce.

A i když se nové kolty osvědčily ve válce se Seminoly na Floridě a pochvalovali si je i texaští rangeři, bez významnější vojenské zakázky výroba skomírala a továrna nakonec musela v roce 1842 zavřít. Colt vybavení prodal v dražbě a sám skončil s fůrou dluhů.

Colt Walker přichází

Jako zapálený technik se ale Colt nenechal odradit. Oprášil své pokusy z dětství a nabídl vládě podmořské miny vlastní konstrukce. Když navrch přidal vynález prachové kapsle pro muškety vyrobené ze staniolu namísto papíru, začala jeho hvězda zase stoupat.

Situace se definitivně obrátila v jeho prospěch s vypuknutím mexicko-americké války v roce 1847. Mnoho vojáků si dobře pamatovalo Coltovy revolvery z předchozích střetů na hranicích a dožadovali se jich i teď. Na základě objednávky 1 000 kusů vylepšeného modelu revolveru založil Samuel Colt novou továrnu v Hartfordu (Connecticut) a pojmenoval novou zbraň Colt Walker – po kapitánu texaských rangerů Samuelu H. Walkerovi.

Teprve teď mohl Samuel Colt naplno předvést, co dovede. Desítky let před Henrym Fordem zavedl hromadnou výrobu a standardizované díly. Na průmyslové výstavě v roce 1851 rozebral deset svých koltů, zamíchal jednotlivé díly a pak je znovu sestavil. Všechny zbraně byly plně funkční.

Když Sever válčil s Jihem

Colt byl vynikající obchodník a neváhal nabídnout a prodat své zboží znepřáteleným stranám v různých konfliktech. Tak se v době krymské války (1853–1856) vypravil do Cařihradu, kde tureckého sultána ohromil dárkem v podobě dvou pozlacených koltů. Turci kolty nakoupili, totéž ale udělali i Rusové.

V letech 1861–65 zuřila válka Severu proti Jihu, v níž bylo zabito 750 000 Američanů. Mohly za to moderní zbraně včetně Colt Waker a novějšího Colt Navy (1851), které Samuel Colt opět dodával oběma stranám – jen v případě Unie to bylo přes 400 000 kusů. Obě armády používaly revolver jako poboční zbraň pro boj zblízka, ale zatímco Jižané si ho oblíbili při gerilovém stylu boje, Sever je používal jako zbraň kavalerie.

Nejslavnější kolt

Konce občanské války v USA se Samuel Colt nedožil. Když v roce 1862 v pouhých 47 letech v důsledku dny umíral, nechal po sobě jmění v hodnotě 15 milionů dolarů. To ovšem v tehdejší měně – dnes by jeho majetek dosahoval výše 385 milionů USD.

Svůj nejslavnější model koltu, armádní Colt Single Action Army zvaný Pacemaker (tedy Mírotvůrce), tak Samuel Colt v ruce nikdy nedržel. Tento kolt z roku 1871 se nepřetržitě vyráběl až do roku 1941, nicméně firma v roce 1955 jeho výrobu obnovila. Jde o zbraň známou z westernových filmů – právě s ní byl dobyt Divoký západ a také se s ní v roce 1876 bránil generál Custer útočícím Indiánům v bitvě u Little Big Hornu.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom