15. března 2022 08:55

Všichni Putinovi muži: Poznejte nejbližší spojence ruského prezidenta z řad oligarchů a agentů KGB

Ani prezident Vladimir Putin by nedokázal vládnout Rusku bez svých blízkých spojenců. Bez těchto lidí se jeho narůstání moci neobejde.

Ruský prezident Vladimir Putin sice buduje auru vlastnoručního držení kormidla Ruské federace, bez spojenců ve vedení země by se však neobešel. Toto jsou jeho nejvěrnější muži, kteří mu pomáhají uzurpovat moc a ovlivňují současnost i budoucnost ruských občanů.

Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace

Muž, který asi nejhlasitější obhajuje režim a postup prezidenta Putina až do té míry, že veřejně prohlásí, že současnou válku na Rusko „někdo ušil“ a Rusko nikoho nenapadlo. Byť se narodil se v Moskvě, jeho otec je původem Armén, který se zamiloval do etnické gruzínské Rusky. Příjmení jeho otce bylo původně Kalantaryan a spekuluje se o tom, že mohl mít židovské předky. Vystudoval Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě, což je prestižní škola úzce propojená s ruskými zpravodajskými službami. Obecně se dá říct, že s Putinem v rámci aktuální ukrajinské krize spolupracuje nejtěsněji.

Sergej Šojgu, ministr národní obrany

Než nastoupil Sergej Šojgu do současné funkce, sloužil Rusku v křesle ministra pro mimořádné situace. Jako člen Putinovy strany Jednotné Rusko s prezidentem dlouhodobě spolupracuje a pomáhá prosazovat jeho plány. Jedním z posledních je návrh Jednotného Ruska znárodnit majetek západních firem jako odvetu za uvalené sankce. Je to on, kdo dlouhodobě podporuje ruskou vojenskou přítomnost ve světě a jako zkušený zákulisní hráč dokáže projevit vládnoucímu muži náležitou loajalitu.

Sergej Naryškin, náčelník služby vnější rozvědky (SVR)

Sergej Naryškin je leningradský rodák a vystudoval Moskevskou vyšší školu KGB, načež si začal budovat kariéru ve zpravodajské komunitě. Aktuálně působí ve funkci náčelníka Služby vnější rozvědky (SVR), jež je nástupkyní První hlavní zprávy bývalé KGB. SVR úzce spolupracuje s vojenskou rozvědkou GRU a zodpovídá se přímo prezidentu Putinovi. Sergej Naryškin má za úkol zajistit prezidentovi zpravodajské informace ze zahraničí. I on plní pro Putina propagandistické úkoly. V médiích například tvrdil, že obvinění z výbuchu ve Vrběticích je lež určená pro lidi z nízkou inteligencí.

Sergej Čemezov, generální ředitel podniku Rostec

Muž, kterého Putin před časem tajně vyznamenal medailí Hrdina Ruska, je jeho dávným kolegou z KGB, který s ním sloužil ve východoněmeckých Drážďanech. Udělení medaile bylo zdůvodněno jeho přínosem pro rozvoj vojensko-průmyslového komplexu a zvýšení obranyschopnosti země. Sergej Čemezov je v čele státem ovládaného technologického gigantu Rostec, který mimo jiné kompletuje i části bojové techniky. Aktuálně se v něm testuje nový ruský dopravní letoun Irkut MC-21-300. Čemezov je tak součástí dlouhodobého plánu snížit závislost Ruska na západních komponentech. To platí nejen o průmyslu, ale i o sféře sociálních sítí. Spekuluje se rovněž, že by Rusko zcela zásadním způsobem omezilo přístup občanů na internetové stránky, jejichž servery jsou mimo území Ruska.

Jevgenij Prigožin, oligarcha

Putin dlouhodobě spolupracuje jak se siloviki, tedy muži z ozbrojených složek včetně tajných služeb, ze kterých sám vzešel, tak s podsvětím a oligarchy. Ti mu svými firmami zajišťují tok peněz nutný pro jeho způsob vládnutí. Na petrohradského rodáka Jevgenije Prigožina vypsala FBI odměnu 250 000 dolarů a zařadila ho na seznam nejhledanějších zločinců. Zločinecká kariéra jej provází od mládí, byl dokonce odsouzen za organizovaný zločin. Později se za Putinovy podpory vypracoval na „prestižního“ kuchaře a majitele restaurací. Jeho petrohradskou výrobnu jídel Concord-Culinary Line finančně podpořila státní Vnešeconombank, o které se ví, že slouží ke krytí finančních operací ruských výzvědných služeb v zahraničí. Prigožin založil dnes již proslulou „továrnu trollů“, která aktivně působí na internetu v rámci hybridní války.

Valerij Gerasimov, náčelník generálního štábu

Valerij Gerasimov, původem z Tatarské sovětské autonomní republiky, sloužil u tankových pluků a divizí nejen v Rusku, ale i Polsku, velel armádě v čečenské válce v roce 1999 a účastnil se bojů v Sýrii i obsazování Krymu. Právě on formuloval moderní způsob boje, který dnes známe jako hybridní válku. Způsob uvažování o ní dostal jméno Gerasimova doktrína. Pro prezidenta Putina jde aktuálně o jednoho z nejdůležitějších mužů.

Zdroj: Michail Zygar: Všichni muži Kremlu

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom