28. března 2022 07:30

8 důvodů, proč Rusové nedokážou dobýt ukrajinská města. Tank je v zástavbě k ničemu

Dramatické záběry z obléhaného Mariupolu, 11. března 2022 (Zdroj: AP)

Pokud chcete dobýt město, je nutné mít několikanásobnou přesilu a ani ta úspěch nezaručí.

Obránci jsou vždycky ve výhodě. Své město znají, vidí útočníka z dálky, zatímco sami jsou v krytu a betonové budovy jsou často odolné i vůči palbě z těžkých zbraní. Ale to zdaleka není všechno. Vojenská doktrína tvrdí, že k dobytí města je potřeba tří až pětinásobná přesila. „V roce 2016 dobývalo více než 100 000 příslušníků bezpečnostních sil po 9 měsíců Mosul, který bránilo 5 000 až 10 000 bojovníků ISIS,“ píše ve svém Manuálu boje v městském prostředí americký veterán John Spencer. Podle něj je základem přizpůsobit město pro boj ve svůj prospěch, neboť „pokud jsi mrtvý, nemůžeš bojovat“.

1) Dělostřelba rozbije, ale nedobyje

Masivní dělostřelecká palba může pokrýt velkou plochu, ale není natolik přesná, aby zlikvidovala konkrétního odstřelovače v konkrétním okně. V praxi to znamená, že k obsazení města je nutný vstup jednotek do zastavěného a opevněného prostoru. Vojáci ukrytí v budovách jsou v podstatě neviditelní, neboť nejsou vidět záblesky z hlavní. Proto se útočníci bojí odstřelovačů, kteří mohou být doslova v každém sklepě či na každé střeše. Bojovat proti obráncům, kteří mají vyšší pozici, je komplikovanější.

2) Letecké a satelitní snímky úkryty neprozradí

Zkušení bojovníci vědí, že v městské zástavbě lze sklepy propojit tunely a ve skrytu se přesouvat. Jako místo pro skryté přesuny poslouží i kolektory nebo kanalizace. Stačí natáhnout mezi domy plachty a značně se zkomplikuje letecké či satelitní snímkování.

3) Tank není zbraň do zástavby

Zatímco pěšák dokáže zamířit i kolmo nahoru či naopak dolů do sklepních oken, tanky a dělostřelectvo jsou ovlivněny elevací svých hlavní. Například hlavní tank ruské armády, typ T-90, má elevaci hlavně −6 až +14 stupňů. To znamená, že nezvedne hlaveň více než 14 stupňů od vodorovné osy. Navíc horní pancíř je nejtenčí, proto je použití protitankových střel typu Javelin či RPG ze střechy nejúčinnější. Tanky a obrněná vozidla slouží v zástavbě hlavně k dopravě a podpoře pěchoty či ničení obrněných cílů. Zničený tank se sám o sobě stává překážkou v dalším postupu, proto je ideální ničit vozidla v úzkých ulicích a koridorech.

4) Protitankové zátarasy jsou efektivní

Chytře postavené zátarasy, mezi které patří i český vynález kovových ježků (rozsocháčů), mají bránit průjezdu těžké techniky, ale mohou ji i nasměrovat tak, aby se dala lépe zasáhnout. Pokud chce tank či transportér překážku objet, musí se natočit. Tím odkryje zranitelné části. Jakékoli zpomalení postupu dává rovněž čas obráncům a zvyšuje riziko zásahu útočníka. Barikády lze navíc postavit skoro ze všeho. Příkladem z českého prostředí byly barikády v Praze na sklonku 2. světové války, kdy byly použity žulové kostky i převrácené tramvaje.

5) Klíčové jsou opěrné body

Není v silách útočníka kontrolovat každé okno a každý sklep. Výškové budovy, kostely, vodojemy, to všechno jsou možné pozorovatelny. Zároveň lze domy opevnit, přičemž ty dřevěné či moderní skleněné nejsou ideální. Dřevo shoří a sklo se rozbije. Ale z klíčových opevněných budov lze zastavit postup protivníka na dlouhou dobu. Měly by mít únikový východ (zadní vchod, tunel, probouraná zeď), kterým je možné uniknout nebo se přeskupit.

6) Ústupové skrýše

Obránci si mohou dopředu nachystat pozice, do nichž v případě nouze ustoupí. V nich pak mohou mít připraveny zbraně, vodu či léky. Zároveň vědí, kam jdou a odkud přijde nepřítel. Skrýše by měly být opevněné, ale maskované, takže odpor útočníka zaskočí.

7) Jednoduché zbraně

Molotovův koktejl, tedy skleněná láhev plněná hořlavinou, která proteče do motoru, dokáže zastavit a zlikvidovat tank v ceně milionů dolarů. Totéž platí o mostu podminovaném nebo poškozeném tak, aby se při průjezdu těžké techniky zhroutil. Improvizovaná výbušná zařízení nechvalně proslulá z Afghánistánu se dají nastražit do míst, která budou pod tlakem útočníků opuštěna. I dětské drony se dají použít k průzkumu nebo jako psychologická zbraň. Útočník neví, zda není právě sledován za účelem navedení smrtící palby. Láhve s barvou zase dokážou oslepit periskopy či čelní skla aut.

8) Útočník bojuje za plat, obránce o život

Motivace obránců je vždycky větší. Bojují za své město, rodiny a budoucnost, zatímco útočníci za plat a ze strachu z neuposlechnutí rozkazu. Vysoká motivace stojí i za hrdinstvím ukrajinských vojáků, kteří stojí proti vojsku částečně složeného z branců a kontraktorů.

John Spencer ve svém manuálu popisuje běžný způsob dobývání, přičemž na aktuálním konfliktu je vidět, že Rusové se chovají v souladu s „dobývací klasikou“. Nejprve bombardovat a střílet z dálky, aby se obyvatelé demoralizovali. Palba z dálky je nepřesná a vede k civilním obětem. Následuje narušení kritické infrastruktury, aby se ztížilo zásobování vodou, jídlem či elektřinou, což má opět dopad více na civilní obyvatelstvo než vojenské struktury. Postižených civilistů je ve finále víc než postižených vojáků.

Zdroj: John Spencer: The Mini-Manual for the Urban Defender

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom