Piráti? Zastřelte je! Nové pirátské aktivity v Adenském zálivu

Mezinárodní flotila válečných lodí hlídkující v Adenském zálivu
Mezinárodní flotila válečných lodí hlídkující v Adenském zálivu
US NAVY

reklama

V rámci útoku na somálské piráty zastřelili členové mezinárodní mise dva piráty a dalšího zranili. Námořní lupiči začali letos po šestileté pauze víc útočit.  

Konec útlumu a nové hrozby

O USA se často mluví jako o světovém četníkovi, o EU zase jako o někom, kdo nám „diktuje podmínky“. Přesto oba subjekty mají své válečné lodi v Adenském zálivu, nicméně podmínky tam znova mají snahu diktuvat piráti. Jejich aktivita byla sice na čas přibržděna, zejména po úspěšné a mediálně známé akci, během níž byli třemi výstřely odstřelovačů NAVY SEALS zabiti tři únosci ohrožující uneseného Richarda Phillipse, kapitána lodi Maersk Alabama. V poslední době to ale vypadá, že pirátům lidově řečeno „docházejí zásoby“, a snaží se znova vrátit k pirátskému řemeslu.

Pryč je „romantická“ představa o pirátech plujících pod vlajkou s lebkou s zkříženými hnáty, šavlí za pasem a Johny Deepem v hlavní roli. Ti novodobí mají kalašnikovy, satelitní telefony a nemají co ztratit. Chtějí, nebojují za vlast, Boha, ideály. Jejich jediným cílem jsou peníze.

Před rokem 2010 dokázali držet jako rukojmí až padesát lodí a tisíc námořníků, na začátku roku 2013 však toto číslo kleslo na „pouhé“ čtyři lodě a stovku námořníků. Snižovaly se pochopitelně také jejich zisku. V roce 2012 si přišli na „pouhých“ dvacet osm milionů eur výkupného oproti sto dvaceti milionům z roku předchozího… Stačilo by však , aby se odsud válečné lodě vzdálily, a piráti by se v tomto obrovském lovném revíru stali znovu pány,“ píše Olivier le Carrer v knize Atlas prokletých míst, a situace z dubna letošního roku mu dává za pravdu. Tehdy se devítičlenné pirátské komando pokusilo zajmout další z lodí. Tři piráti útok nepřežili, šest stihlo utéct. Letos to prostě vypadá na zvýšenou pirátskou aktivitu. Důkazem budiž obsazení nákladní lodě plující pod vlajkou Tuvalu, na jejíž osvobození se podíleli členové čínského a indického vojenského námořnictva.

Štěstí pirátům nepřineslo ani unesení indickou obchodní loď s 11 námořníky k němuž došlo u Sokotry. Tentokrát se osvobozovací akce zhostily somálské bezpečnostní složky.

Životní situace v regionu se nezlepšila a politická situace nikterak zásadně nestabilizovala. Kdo jednou ochutnal výnosnost pirátského řemesla, ten ví, že nejde o žádné drobné. Piráti už dokonce získali takové „renomé“, že se stávají hrdiny románů – důkazem budiž Seznam smrti od světově proslulého Fredericka Forsytha. Pirátkou aktivitu rapidně přibrzdily flotily válečných plavidel (viz úvodní snímek) „amerického světového četníka“ i zemí EU. A zdá se, že ve shodě jim to, krom pirátů samotných, nikdo nemá za zlé.

Text: Topi Pigula 

reklama

reklama