Na hlavami máme novou americkou špionážní družici

Špionážní aktivity nikdy neskončily.
Raketa Delta-4H
Raketa Delta-4H
U.S. Air Force

reklama

Špionáž nekončí, špionáž trvá

Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii dnes po mnohých odkladech konečně odstartovala mocná raketa Delta-4H s utajovaným nákladem označovaným jako NROL-71. Předpokládá se, že jde o americkou špionážní družici, která se bude pohybovat na polární oběžné dráze kolem Země.

NROL-71, který bude podle médií řídit speciální americký úřad NRO, měl být na orbitu vynesen už 7. prosince. Start byl ale odložen kvůli technickým problémům, jež způsobily dramatické přerušení odpočtu i o den později. Prudký vítr pak znemožnil vypuštění 18. prosince a o den později se o to postaral malý únik vodíku.

Start na internetu přenášela společnost United Launch Alliance (ULA), která provozuje nosné rakety včetně 71 metrů vysoké Delty-4H. Po šesti a půl minutách letu ale přenos kvůli utajení přerušila. Stalo se tak před odhozením krytu, pod nímž byl schovaný utajovaný náklad.

Raketu Delta 4-H (Heavy) tvoří tři spojené první stupně rakety Delta 4 s motory RS-68A, které jsou poháněny spalováním tekutého vodíku a tekutého kyslíku. ULA je společným podnikem společností Lockheed Martin a Boeing, které jsou aktivní i v oblasti vývoje kosmických zařízení.

ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama