Stíhačka MiG-35 není novinkou, i když to Rusové rádi tvrdí. Má ale jednu velkou výhodu

Rusové v rámci své propagandy tvrdí, že je MiG-35 horkou novinkou na trhu stíhacích letounů. To ale není úplně pravda.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ruská vojenská technika II 26 - MiG-35

reklama

V případě letounu MiG-35 jde vlastně o znovuoživení dlouhodobého projektu. I když ruská propaganda občas tvrdí, že jde o zcela nový stroj, je férové přiznat, že vychází z koncepce MiG-29K/KUB a MiG-29M/M2. Rusko navíc předpokládá, že jeho stroje budou vhodným vývozním artiklem, neboť ne každá země si v rámci politické situace či embarga může dovolit stroje americké či západoevropské. Otázkou je, jaká bude cena. 

Co všechno unese?

MiG-35 má rozpětí křídel 12 metrů a prázdný váží 11 tun. Maximální vzletová hmotnost je 24,5 tuny, což jasně ukazuje, jak těžkou může nést výzbroj. Kromě kanónu GŠ-301 ráže 30 mm má poměrně široké možnosti v závěsnících pod křídly. Od střel vzduch–vzduch, určených k sestřelování leteckých nepřátelských cílů až po laserem naváděné „chytré“ bomby KAB-500L. Na to, co všechno nový MiG-35 umí, se můžete podívat v dokumentu Ruská vojenská technika ve čtvrtek večer na Prima ZOOM.

MiG-29, ze kterého nový MiG-35 vychází
Autor: Getty Images MiG-29, ze kterého nový MiG-35 vychází

Jaká je hlavní výhoda těchto strojů oproti naději ruského letectva Suchojům Su-30? Nižší provozní náklady, což je v dobách sílící ekonomické krize argument velmi silný. Rusové vědí, že válka znamená polní podmínky a je globální záležitostí. Proto by měl MiG-35 být schopný přistát jak na polním letišti, tak na letadlové lodi. 

reklama

reklama