Prezidentem USA díky šťastné náhodě. Nenáviděný nástupce Kennedyho měl zemřít ve válce s Japonskem

Spojené státy mohly ve druhé světové válce snadno přijít o jednoho ze svých budoucích prezidentů. Lyndon B. Johnson měl však na své straně šťastnou náhodu.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Screenshot: Prezidenti ve válce 1 - Johnson

reklama

Během druhé světové války nastoupilo do aktivní služby 16 milionů Američanů, z osmi z nich se později stali prezidenti USA. Byl mezi nimi i Lyndon B. Johnson, který v roce 1963 v Oválné pracovně vystřídal Johna F. Kennedyho a obecně patří mezi nejvíce nenáviděné prezidenty v dějinách Spojených států mimo jiné pro svůj šovinismus a nevěry.

Onoho červnového dne roku 1942 33letý kongresman Lyndon B. Johnson posedával na letištní ploše na Nové Guineji, aby se jako pozorovatel zúčastnil náletu skupiny bombardérů B-26 Marauder na japonskou leteckou základnu. Podle webu History se ale čekání na start neustále protahovalo, až začal Johnsona trápit močový měchýř.

Nástupce JFK Lyndon B. Johnson měl být sestřelen v boji s Japonskem
Autor: Getty Images Nástupce JFK Lyndon B. Johnson měl být sestřelen v boji s Japonskem

Po návratu z toalety se ale budoucí prezident, který měl letět se strojem pojmenovaným Wabash Cannonball, omylem připojil k posádce jiného stroje, a sice Heckling Hare. Jenže pro tuto B-26 nálet skončil předčasně – za letu vysadil jeden ze dvou motorů a bombardér se navíc dostal do palby útočících japonských stíhaček. Po hodině a půl se poškozenému Heckling Hare podařilo bezpečně přistát na základně, zatímco Johnsonova původní B-26 Wabash Cannonball se v plamenech zřítila k zemi.

Stříbrná hvězda pro budoucího prezidenta

Za svou účast na této misi dostal Lyndon B. Johnson stříbrnou hvězdu, čtvrté nejvyšší vyznamenání udělované za chrabrost v boji. Nutno dodat, že byl jediným vyznamenaným členem posádky bombardéru Heckling Hare.

Náhoda a nutkavá potřeba dojít si na toaletu tak zcela změnily dějiny USA. Vždyť jak by se Amerika vyvíjela, kdyby budoucí prezident, mimo jiné zodpovědný za národní program zdravotního pojištění Medicare nebo eskalaci Vietnamské války, druhou světovou válku kvůli náhodě nepřežil?

Dokumentární série Prezidenti ve válce běží na Prima ZOOM každé úterý večer.

reklama

reklama