Lord Haf-haf: Nejznámější britský nacista byl nakonec chycen a popraven

I když se Britové díky Churchillovi proslavili jako bijci nacistů, i oni měli své černé ovce. Kdo byl William Joyce známý jako Lord Haf-haf?
William Joyce po svém zatčení
William Joyce po svém zatčení
Hardy

reklama

Muž, jehož jméno by se dobře vyjímalo na obálkách románů, byl ve skutečnosti původem Američan, neboť se v roce 1906 narodil v Brooklynu. Poté, co se William Joyce jako dítě přestěhoval s rodiči do Irska, se z něj stal Brit. Pozdější zapálený nacista studoval jako mladík na katolické koleji a ke svému nepřehlédnutelnému znamení, jizvě od žiletky táhnoucí se od pravého koutku úst až za ucho, přišel v roce 1924, kdy na něj zaútočila Irská republikánská armáda.

Britský fašista William Joyce

Když se Joyce v roce 1932 stal členem Britské unie fašistů (ano, ve Velké Británii měli dokonce i takovouto organizaci) vedené Oswaldem Mosleym, proslul v ní jako brilantní řečník s výrazně antisemitskými názory, což do koncepce organizace skvěle zapadalo. A jeho výrazný hlas a intonace hlasu mu pomohly v pozdější kariéře na půdě hitlerovského Německa.

Když se Winston Churchill stal britským válečným premiérem, řekl národu mimo jiné toto: „Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy. Máme před sebou utrpení toho nejhoršího druhu. Čekají nás měsíce bojů a útrap. Ptáte se, jaká je naše politika? Vést válku na moři, na zemi i ve vzduchu, se vší silou, kterou nám jen Bůh může dát. Vést válku proti monstrózní tyranii, jaká zatím nebyla v temné historii lidských zločinů překonána. To je naše politika.

Winston Churchill
Autor: BiblioArchives / LibraryArchives CC BY 2.0 Winston Churchill

Projev, který pronesl 13. května 1940, se stal jedním z nejcitovanějších Churchillových výroků. Ve stejném roce Joyce získal německé občanství. Již dříve si uvědomoval, že mu jako „nepřátelsky smýšlející osobě“ hrozí na britských ostrovech přinejmenším stáhnutí se z veřejného života a možná další postihy, a tak z Velké Británie emigroval za hlasem svého Vůdce. 

Krysy z Tobruku

Následně Joyce získal práci pro Goebbelsovo ministerstvo propagandy, na což byl náležitě hrdý. Aby ne, jeho anglické vysílání poslouchalo v dobách největší slávy až 6 milionů lidí. Nigel Cawthorne v knize Bitvy druhé světové války zmiňuje Joyce v zajímavé souvislosti s válkou v severní Africe. „Nacistický rozhlasový propagandista William Joyce – americký občan oběšený po válce za zradu a v Británii známý jako ‚Lord Haf-haf kvůli svému ironickému hlasu – se chvástal, že posádka byla ‚chycena do pasti jako krysy‘. Německé noviny pak nazvaly britské obránce ‚krysami z Tobruku‘, přezdívkou, kterou obránci hrdě přijali za svou.

Fotka z českého válečného filmu Tobruk
Autor: Bioscop Fotka z českého válečného filmu Tobruk

Jeho anglické zpravodajství bylo pro Brity zdrcující, neboť podávalo podrobnosti získané německou špionáží, odposlechovou i dešifrovací službou. Objevovala se v něm poselství zajatých vojáků, podrobnosti, které ukazovaly (a samozřejmě zkreslovaly) situaci tak, aby Brity co nejvíce demoralizovaly. Buďme fér a přiznejme stejnou (byť opačnou) úlohu BBC, která byla více než veřejnoprávní (v dnešním slova smyslu) spíše válečně-propagandistickou stanicí.

Konec vlastizrádce

Vůdce Britské unie fašistů Oswald Mosley, který podporoval nacistickou myšlenku přímo na ostrovech (svou druhou ženu si mimochodem vzal v Berlíně v sídle německého ministra propagandy Josepha Goebbelse a na jeho svatbě byl přítomen i Adolf Hitler), válku přežil a zemřel na Parkinsonovu nemoc v roce 1980 ve věku 84 let. Mnohem větší „škodič“ William Joyce však byl na útěku prozrazen, zatčen a na britských ostrovech souzen.

Jeho identifikace byla díky jizvě velmi snadná. Muž, který to „dotáhl“ až k postu rozhlasového nacistického řečníka, byl odsouzen a dne 3. ledna 1946 oběšen. Dnes už se ve Velké Británii nepopravuje, trest smrti byl v zemi zrušen v roce 1965. Joyce se tedy nakonec stal posledním člověkem, na němž byl ve Velké Británii absolutní trest vykonán za jiný zločin než za vraždu.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama