Která země má nejvíc tanků? Česko porazil i mrňavý Kuvajt

Doba, kdy tanky vládly bojištím, už je sice asi pryč. Ale stále jsou tyto stroje jedním z nejdůležitějších faktorů v moderním vedení války.
Tank T-72 M4 CZ
Tank T-72 M4 CZ

reklama

Na webu globalfirepower pravidelně vychází zajímavé srovnání síly tankových vojsk. Ukazuje počet hlavních bitevních tanků, případně lehkých tanků, které mají k dispozici jednotlivé země světa. Nezapočítává se do něj počet stíhačů tanků, obrněných transportérů ani jiných obrněných vozidel.

Tato čísla jsou pro Českou republiku, bývalou tankovou velmoc, hodně smutná. Skončili jsme na hezkém 76. místě! I když pravdou je, že třeba v roce 2014 jsme byli ještě o čtyři příčky níže.Tabulka ukazuje, že máme 116 tanků – v roce 2018 jich podle této tabulky bylo 123. Že nás porazily velké země, je docela logické, ale že máme menší tankové vojsko než mrňavé Švýcarsko (326 tanků), chudá Angola (379 strojů) nebo dokonce Kuvajt (367 tanků), působí zvláštně.

Modernizovaných tanků T-72M4 CZ máme v provozu jen několik
Autor: Wikimedia Commons/Radek Vršecký Modernizovaných tanků T-72M4 CZ máme v provozu jen několik

Výrazné je také srovnání s našimi nejbližšími sousedy. Polsko má prakticky devítinásobek tanků co ČR, Německo osmkrát tolik. Co je však ještě horší, je fakt, že tato čísla vlastně neodrážejí tragičnost naší situace. Jen asi 30 strojů jsou modernizované T-72M4 CZ, většinu zbývajících tvoří sovětské T-72M1, které jsou většinou zakonzervované jako rezerva...

Mimochodem, abychom zodpověděli otázku z titulku článku: Nejvíc tanků má nepřekvapivě Rusko – téměř 13 tisíc – následované Spojenými státy (6 289) a severní Koreou (6 045).

Text: RD

reklama

reklama