Trumfem proti Hitlerovi byli indiáni. Při hrozbě zajetí měli být zabiti vlastní jednotkou

Spojenci nevyhráli druhou světovou válku jen díky kulkám a těžké technice, ale i indiánským kodérům, kteří riskovali smrt z rukou vlastních kamarádů.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Amerika v barvě II 4 - kód Navajo

reklama

Vstup USA do 2. světové války po útoku na Pearl Harbor přinesl zajímavý prvek šifrování. Indiánský jazyk, kterému Japonci nerozuměli a nebyli schopni zprávy v tomto jazyce prolomit. Nebyl potřeba žádný šifrovací přístroj, jen indiáni, kteří jej ovládali. A to jak na straně vysílajícího, tak na straně příjemce.

Jelikož stačil jediný zajatý indiánský kodér, aby se celý systém komunikace zhroutil, nesměli tito muži padnout do rukou nepřítele živí. I kdyby to znamenalo jejich zastřelení z vlastních řad. To se týkalo jen bezvýchodné situace, naopak mnohem důležitější bylo znalce jazyka chránit. Jak ostatně ukazuje fakt, že všichni indiánští „kodéři“ válku přežili, byť se někteří nevyhnuli zraněním. 

O indiánských kodérech vznikl i snímek Kód Navajo
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer O indiánských kodérech vznikl i snímek Kód Navajo

V Tichomoří i v Evropě

Ačkoli v Tichomoří sehráli indiánští kodéři silnou roli, byli i u samotného vylodění v Evropě. Jedním z nich byl i Charles Chibitty, který válku v Evropě přežil a vyprávěl, jak bylo nutné vymyslet speciální slova pro věci, které v indiánském jazyce nebyly. Bombardér například v překladu znamenal „těhotné letadlo“.

Blíže příběh indiánských válečných hrdinů přibližuje dokument Amerika v barvě na Prima ZOOM. Hitlerovi nepomohlo ani to, že před druhou světovou válkou poslal antropology do USA, aby se pokusili naučit některé indiánské jazyky pro případ, že by se je USA pokusily použít právě na evropské frontě. 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama