Japonský Pearl Harbor: Nekompromisní msta Američanů stvořila flotilu duchů na dně moře

Laguna korálového ostrova Truk v souostroví Karolíny poskytla Japoncům za druhé světové války vedle své strategické polohy také ideální přístav. Ve chvíli, kdy se v Pacifiku začala karta obracet, se právě tady Spojené státy rozhodly připravit japonskému císařství jeho vlastní Pearl Harbor.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tajemství lodních vraků 2 - Truk

reklama

Den D nastal 17. února 1944, kdy se k Truku přiblížilo účelové uskupení amerických válečných plavidel včetně devíti letadlových a sedmi bitevních lodí, deseti křižníků, 28 torpédoborců a deseti ponorek. Letadlové lodi nesly 560 letadel.

Japonská flotila duchů

Japonská obrana ostrova, jemuž se přezdívalo „Gibraltar Pacifiku“, se opírala o pobřežní dělostřelecké baterie, letiště s 350 bojovými letouny, protiletadlová děla a děla 18 menších válečných lodí Kombinované flotily kotvící v atolu. Kromě válečných plavidel zde kotvilo na 50 obchodních lodí.

Operace Hailstone, jak Američané útok na Truk (od roku 1990 Chuuk) nazvali, nakonec trvala dva dny, během nichž byla japonská obrana zcela zdecimována. Japonci ztratili na 250 letadel a přišli o 17 000 tun nenahraditelných pohonných hmot skladovaných na ostrově. Ke dnu šlo asi 40 lodí včetně dvou lehkých křižníků a čtyř torpédoborců. Mnohé nákladní lodě se potopily včetně svého nákladu.

Američané přichystali Japoncům pomstu za zničení Pearl Harbor
Autor: Buena Vista Pictures Američané přichystali Japoncům pomstu za zničení Pearl Harbor

Nálety a ostřelování zničily sklady, doky, komunikační centra i základnu ponorek a Truk až do konce války odsoudily do role izolovaného opěrného bodu bez jakékoliv možnosti na doplnění zásob nebo evakuaci. Mělké vody atolu jsou dodnes posety vraky japonských obětí Operace Hailstone a sportovní potápěči i nadšenci do vojenské historie tuto japonskou flotilu duchů považují za zlatý hřeb Tichomoří.

Dokument Tajemství lodních vraků sledujte každý pátek večer na Prima ZOOM.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama