Jamato vs. USA: Největší bitevní loď světa se před 76 lety vydala na sebevražednou misi

Druhá světová válka v Evropě se už chýlila ke konci, když se jižně od japonských ostrovů rozhořel boj mezi největší japonskou bitevní lodí Jamato a americkými letadly.
Bitevní loď Jamato při stavbě v loděnici Kure
Bitevní loď Jamato při stavbě v loděnici Kure
Yamato Museum / Wikimedia Commons / Public Domain

reklama

V poledne 7. dubna 1946 se pilotům 386 bombardovacích a torpédových letadel 290 kilometrů jihovýchodně od japonského ostrova Kjúšú naskytl fantastický pohled. Největší bitevní loď světa Jamato si v hloubce pod nimi odhodlaně razila cestu k Okinawě, kde měla napadnout americké invazní síly.

Šlo o sebevražednou misi – Jamato dostala vzácné palivo jen na cestu tam. Jejím úkolem bylo probít se americkou flotilou a najet na břeh Okinawy, kde by poté až do svého zničení sloužila jako obří dělostřelecká pevnost. Američané se na Okinawě začali vyloďovat 1. dubna a Jamato měla svými děly potopit co nejvíce invazních plavidel.

Tento nákres bitevní lodi Jamato odpovídá 7. dubnu 1945
Autor: Alexpl / Creative Commons / CC-BY-SA Tento nákres bitevní lodi Jamato odpovídá 7. dubnu 1945

Sílu k tomu měla dostatečnou – šlo o nejlépe vyzbrojenou bitevní loď, jaká kdy byla postavena. Ve třech hlavních dělových věžích nesla Jamato celkem 9 děl ráže 460 mm, k tomu měla ještě 6 děl ráže 155 mm a dalších 24 děl ráže 127 mm. Na svou obranu především proti leteckým útokům mohla Jamato použít i 162 děl ráže 25 mm. Žádná protiletadlová děla však nemohla nahradit podporu ze vzduchu, jenže tu Jamato na svou poslední plavbu nedostala.

Jamato a její sestry

Jamato byla první lodí stejnojmenné třídy, kterou Japonci začali tajně budovat v polovině 30. let 20. století. Celkem mělo vzniknout pět plavidel o výtlaku 72 800 tun při plném zatížení osazených do té doby nevídanou výzbrojí. Byla to skutečná monstra, o čemž svědčí i fakt, že sesterská loď Jamata Musaši při svém spuštění na vodu 1. listopadu 1940 vyvolala 1,5 metru vysokou tsunami, která zaplavila velkou část Nagasaki.

Jamato během cvičení na moři
Autor: Kure Maritime Museum / Wikimedia Commons / Public Domain Jamato během cvičení na moři

Ambiciózní projekt stavby pěti obrů nakonec změnily válečné okolnosti. Třetí jednotku třídy Jamato, bitevní loď Šinano, Japonci po porážce u Midwayských ostrovů přestavěli na letadlovou loď. Čtvrtý obří trup byl nakonec sešrotován a pátá loď se ani nezačala stavět.

Jamato poprvé ze svých monstrózních děl vystřelila až v říjnu 1944, když se účastnila bitvy v zálivu Leyte na Filipínách. I když v této bitvě byla poškozena dvěma leteckými pumami, svému osudu prozatím unikla. Hůře dopadla její sesterská loď Musaši, kterou Američané 24. října 1944 objevili a potopili. Křížence bitevní a letadlové lodě Šinano pak vystopovala a potopila 29. listopadu 1944 americká ponorka USS Archerfish.

Jamato zasažená leteckou pumou v bitvě v zálivu Leyte 24. října 1944
Autor: U.S. Navy photo 80-G-325952 / Wikimedia Commons / Public Domain Jamato zasažená leteckou pumou v bitvě v zálivu Leyte 24. října 1944

V dubnu 1945 tak zůstávala Jamato poslední jednotkou své třídy, kterou Japonci mohli poslat do boje. A učinili tak dost kuriozním způsobem. Z přístavu Tokujama vyplula Jamato 6. dubna v doprovodu lehkého křižníku Jahagi a osmi torpédoborců. Muniční sklady byly plně naložené střelivem, posádku tvořilo 3 332 mužů.

Už od počátku ale operaci pojmenovanou Ten-gó (Nebesa) provázela smůla. Američané byli o vyplutí svazu informováni odposlechem a v noci Jamato spatřily i dvě americké ponorky, které se ale kvůli vysoké rychlosti a křižování Japonců k útoku nedostaly.

Smolná operace

Následujícího rána 7. dubna 1945 se poblíž svazu objevily pozorovací letouny, které už Jamato nespustily z očí. Vše bylo připraveno k bitvě, na kterou ovšem nebyl japonský obr vybaven. V šesti vlnách se od 12:30 nad Jamatem a jeho doprovodem vystřídalo 386 letadel z celkem 12 amerických letadlových lodí operujících poblíž Okinawy. Jamato bez jakékoliv letecké ochrany postupně zasáhlo 8 pum a 12 torpéd, které loď vážně poškodily.

Výbuch munice na bitevní lodi Jamato byl viditelný na desítky kilometrů
Autor: U.S. Navy photo NH 62584 / Wikimedia Commons / Public Domain Výbuch munice na bitevní lodi Jamato byl viditelný na desítky kilometrů

Necelé dvě hodiny po prvním útoku ve 14:23 na Jamatu vybuchly zásoby munice a nad lodí vysoko do vzduchu vystoupal hřibovitý mrak dýmu viditelný na desítky kilometrů. Vzápětí se Jamato převrhla a potopila. Do cíle na Okinawě lodi zbývalo ještě 200 kilometrů.

Poslední japonský svaz hladinových lodí byl zničen. Spolu s Jamato šel ke dnu i křižník Jahagi a čtyři torpédoborce. Zahynulo 3 055 námořníků, zbytek posádky zachránily přeživší torpédoborce. Američané při útoku přišli o deset letadel a bitva tak potvrdila, že bitevní lodě bez leteckého krytí představují pro nepřátelské letectvo relativně snadný cíl.

ZDROJ: Naval History and Heritage Command

Odkazy na obrázkovou licenci: CC0 1.0 a CC BY-SA 3.0

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama