Jak se sprchuje na vojenských ponorkách? Na těch ruských nejlépe!

Útroby válečných ponorek neskýtají zrovna přebytek prostoru. Na zbytečnosti proto není místo, ale i ponorkáři se občas potřebují umýt.
Koupání na ponorkách - Obrázek 1

Ponorky jsou fascinující stroje, ale málokdo si dokáže představit, jak to na jejich palubách vypadá během dlouhotrvajících patrol a bojových akcí. Jsou to válečná plavidla, takže prioritu mají zbraňové systémy, různá detekční a zaměřovací zařízení, komunikační aparatury a pohonné jednotky nebo dokonce jaderné reaktory. Potřeby námořníků se jim musejí zcela podřídit, protože ponorky prostě nejsou nafukovací. Strategické ponorky mívají posádky čítající i více než sto lidí, a ti se musejí nakrmit, musejí se někde vyspat a také se umýt. Jednoduše proto, že nějaké epidemie a nemoci z nedostatečné hygieny můžou být horší než nepřátelská torpéda.

I když jsou dnešní ponorky poměrně velké, místem se v nich rozhodně neplýtvá. Mnohdy je to i tak, že ne každý člen posádky má své vlastní lůžko. Námořníci se jednoduše na patrových lůžkách střídají po směnách, stejně jako při svých služebních povinnostech. Už proto nikdo nechce lehat po kolegovi do zaneřáděného, i když vyhřátého pelechu. Jak to tedy na ponorkách chodí s hygienou? Většinu z nás asi napadne, že na ponorkách jsou nějaké speciální oddělené sprchovací kóje. Ovšem není to úplně pravda. Na drtivé většině ponorek najdete sice sprchové kouty, ale ty nejsou nijak separovány od funkčního interiéru stroje. Konstruktéři je jednoduše vmáčknou tam, kde se to hodí. Takže můžou být u torpédových sekcí, hned vedle hnacích hřídelí vodních vrtulí, u šachet s mezikontinentálními střelami nebo hned vedle kuchyně.

Sprchové kouty jsou často spojené se záchodem, takže si se sprchou můžete rovnou sednout i na záchodovou mísu. Nehledí se ani na přílišnou estetičnost, takže při sprchování vám klidně dělají společnost různé trubkové rozvody ponorky, nečekejte žádné kachlíkové obklady. Jen na větších ponorkách byste se dočkali luxusu v podobě samostatné kóje na sprchování a pro toaletu.

Ovšem i tyto spartánské podmínky jsou velkým luxusem oproti tomu, jak to chodilo na ponorkách třeba ještě za druhé světové války a v 50. letech. V té době bylo docela běžné, že se námořníci sprchovali, jen když bylo hezké počasí a nepřátelé v nedohlednu. Sprchy byly totiž zabudované na vnější straně věže ponorky, jak je vidět na snímku z roku 1926, který demonstruje palubní sprchový kout s vyhlídkou na širé moře na americké ponorce S-42. Jednoduše se otevřela dvířka, vyklopily se sprchy a očista mohla začít. Je evidentní, že tehdejší námořníci rozhodně nemohli trpět studem.

FOTO 1 Foto:

Nicméně existují i ponorky, v jejichž útrobách byste našli opravdu nebývalou výbavu, totiž bazén! Tuto vymoženost můžou využívat pouze posádky největších ponorek na světě, jimiž jsou ruské stroje třídy Akula, pocházející z poslední dekády studené války. Do jejich trupu dlouhého 175 m a širokého 23 m konstruktéři zabudovali klubovnu, tělocvičnu, saunu i bazén. Tedy přesněji řečeno spíše obrovskou vykachlíkovanou vanu o délce asi 5 m, kterou můžete vidět na přiloženém videu. Ovšem dnes ruské námořnictvo disponuje pouze třemi ponorkami třídy Akula, z toho jen Dmitrij Donskij je v aktivní službě. Navíc neprošel za celou dobu existence žádnou modernizací, takže „luxus“ na jeho palubě dnes připomíná omšelý umakartový interiérový standard panelákových hotelů reálného socialismu 80. let.

Interiér a bazén na ponorce třídy Akula:

 Ale na ponorkách mají posádky ještě jednu možnost, jak se „opláchnout“. Totiž nekonečné vlny oceánů. Jejich trupy jsou vlastně ideálně hladkými plážemi, které nejsou pokryty lány turistů. Podívejte se, jak takové letní vodní radovánky vypadají na amerických ponorkách. Příkladem můžou být videa z USS George Washington Carver nebo USS Key West.

USS George Washington Carver:

USS Key West:

Ale nebyli by to Rusové, kdyby neměli něco speciálního. Rusové mají pověst odolných pijáků vodky, které nezabijí ani třeskuté mrazy na Sibiři. Ruské ponorky také velmi často plují ve vodách Severního ledového oceánu a pod jeho ledovým příkrovem. To je ideální příležitost pro zvyšování si tělesné zdatnosti otužováním. Z následujícího videa můžete sami posoudit, zda byste si takovou koupel také dali.

Ledová koupel na ruské ponorce:

DP

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama