4. ledna 2021 13:00

Rusko úspěšně vyzkoušelo hypersonickou střelu Zirkon. Překonala rychlost 9 000 km/h

Nastává nová éra vojenského zbrojení. Co jsou hypersonické střely vlastně zač?

Zirkon je Pershing 21. století

O hypersonických střelách už jsme v minulosti psali. Tehdy šlo o první testy a spekulace, které dnes už přerostly v reálnou záležitost. Hypersonická zbraň, tedy střela, jejíž rychlost je nejméně 5x vyšší než rychlost zvuku, je novou zbraní budoucnosti. A nutno říci, že v případě Ruska už jde o současnost.

Ryan McCarthy, tajemník pro armádu na americkém ministerstvu obrany, prozradil, že „hypersonické zbraně jsou rakety Pershing 21. století. Protože jsou extrémně rychlé a účinné, pokud nemáte schopnosti umělé inteligence, nenajdete je, neucítíte je a nesestřelíte je.“ Zmiňované Pershingy byly pro svou na tehdejší dobu extrémní rychlost letu odstrašující zbraní v rámci studené války. Jenže to bylo v minulém století a technické možnosti, a tedy i zbraňové systémy, se od té doby výrazně posunuly.

Zdá se, že rozdíl mezi ruskou (Zirkon), případně čínskou (Dong Feng DF-17) hypersonickou střelou a tou americkou je v přesnosti. Pokud má střela jadernou hlavici, přesnost zásahu v rozmezí stovek metrů není důležitá. Ovšem u konvenční nálože je přesnost zásahu cíle naopak zásadní. Zatímco Rusové svůj Zirkon, o němž ještě bude řeč, už úspěšně vyzkoušeli, Američané mají své hypersonické střely zatím jen ve stadiu vývoje a jejich dokončení se předpokládá v roce 2023. Ještě o několik let později zvažují dokončení Japonci.

Zirkon

Protilodní hypersonické střely 3M22 Zirkon (v kódu NATO SS-N-33) jsou pro nepřátele zcela zásadním ohrožením. Mimo úzkou skupinu ruských odborníků a vojenských specialistů se „ven“ podrobné technické parametry nedostaly. Pokud je ale pravdou, že je střela schopna dosáhnout rychlosti Mach 8 až 9 a maximálního doletu kolem 1 000 km, jedná se o zbraň opravdu unikátní. Letí totiž tak rychle, že se naprosto zásadním způsobem snižuje schopnost včas a adekvátně zareagovat. Prototypy byly zkušebně odpáleny v letech 2012–2013 z bombardéru Tu-22M3. V dubnu 2017 bylo ohlášeno, že Zircon dosáhl během letové zkoušky rychlosti Mach 8 (9 090 km/h; 2 722,3 m/s). V říjnu 2020 byl proveden ostrý test odpálení rakety Zirkon z fregaty Admiral Gorškov plující v Barentsově moři, přičemž cíl ležel až na severním Uralu. Tady máte video:

Kritické datum 5. února 2021

V pátek 5. února 2021 vyprší smlouva o omezení strategických útočných zbraních START, kterou na jaře 2010 v Praze podepsal americký prezident Barack Obama se svým tehdejším ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. A vzhledem k nedostatku času je jasné, že je náhrada smlouvy v nedohlednu. Jedinou možností je, pokud se velmoci dohodnou, prodloužit smlouvu stávající. Jenže nejen Rusové, ale i Američané nebo Číňané usilovně pracují na stále lepších raketách a hypersonické střely jsou jasný důkazem, že ten, kdo myslí na mír, připravuje se na válku.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom