Francouzská armáda chystá speciální jednotku spisovatelů sci-fi

Francouzská armáda verbuje spisovatele sci-fi. Mají ji připravit na nepředpověditelné scénáře, na které její analytici nestačí. Ale podrobnosti Francie úzkostlivě tají.
Francouzská armáda fantazíruje
Francouzská armáda fantazíruje
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O novém záměru francouzské armády informuje Defence Innovation Agency. Podle ní budou moci vizionáři Francii ukázat možné události s potenciálem narušit další vývoj země, na něž by klasičtí vojenští stratégové nepřišli. Práce nového týmu bude vysoce tajná a podle zprávy by měla být velmi důležitá v boji proti „škodlivým elementům“. Jeho zřízení je součástí snah francouzské armády o modernizaci její obrany. 

 HK416F nová zbraň francouzské armády
Autor: Dybdal HK416F nová zbraň francouzské armády

Tajné, vše tajné

O složení tohoto týmu se ví jen málo. Měl by mít jen čtyři nebo pět členů, všichni by se měli rekrutovat z vizionářských spisovatelů vědecko-fantastického žánru. Měli by při analýzách problémů postupovat velmi netradičními způsoby: například by si měli formou her přehrávat různé nepravděpodobné scénáře a uvažovat o tom, zda nějak nemohou ohrozit bezpečnost země a jejích občanů. Mají odhalovat rizika, která se týkají jak teroristických organizací, tak i pokusů cizích vlád, které by mohly používat proti Francii pokročilé technologie neočekávaným způsobem. 

Moderní armáda

Francie se snaží inovovat své přístupy k obraně a vojsku již delší dobu, je si vědoma toho, že jejich armáda nemá nejlepší pověst. Například na slavnostní přehlídce k dobytí Bastily předvedla nejen tradiční obrněnce, ale i "létajícího muže" na futuristickém vznášedlu, neobvykle vyhlížející zbraně ke zneškodňování dronů, například mikrovlnnou rušičku. Experimentuje také s nasazením dálkově ovládaných robotických vozítek, které by od příštího roku měly podpořit francouzské vojáky v Mali. Prezident Emmanuel Macron v předvečer přehlídky navíc ohlásil vytvoření velitelství vesmírných sil.

Text: Martin Kolář

Reklama
Reklama