Evropa jako elektronické válčiště – americká armáda simulovala v Evropě elektronický útok

Příští válka nezačne dělostřeleckou přípravou. V Litvě se testoval elektronický útok.
Vojáci na Saber Strike
Vojáci na Saber Strike
Volné dílo

reklama

Saber Strike

Saber Strike je každoroční mezinárodní cvičení, které od roku 2010 uskutečňuje US Army ve spolupráci s dalšími armádami evropských zemí sdružených v NATO. Američtí vojáci „bojující“ na cvičení pocházejí z jednotek dislokovaných v Evropě. Cvičení je zaměřené na obranu Pobaltí, které je vzhledem k přítomnosti Ruska a událostem na Ukrajině považováno oblast možného ohrožení. „NATO v posledních dvou letech posilovalo svou přítomnost ve východní Evropě v reakci na vpád Ruska na Ukrajinu,“ napsal Business Insider. Cvičení proběhlo v Litvě , Lotyšsku, Polsku a Estonsku a tentokrát se do boje pustili i dragouni (kavalerie) 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment) US Army, jejichž základna je umístěná v německém Vilsecku.

Američtí vojáci během cvičení Saber Stike
Autor: Volné dílo Američtí vojáci během cvičení Saber Stike

Elektronický boj

V průběhu studené války byly metody elektronického boje mezi Východem a Západem naprosto běžné, ne náhodou nebylo díky práci rušiček možné poslouchat některá vysílání „kapitalistických“ rozhlasových stanic. Od konce studené války se metody elektronického boje utlumily a až v roce 2018  poprvé provedly útok, byť cvičný, zaměřený tímto směrem.  Americká agentura Rapid Capabilities Office spadající pod americkou armádu vyvíjí nejrůznější vychytávky, přičemž jednou z hlavních oblastí, na které se zaměřuje, je elektronický a kybernetický boj. Jedná se o relativně novou složku US ARMY založenou roku 2016.

Zapojeny byly nově vylepšené technologie včetně malých průzkumných letounů (dronů RV-7 Shadow) a elektronická rušivá zařízení – druh hardwaru, který by byl použit k elektronickému zablokování nepřátelských strojů. „V roce 2007 ochromující kybernetické útoky paralyzovaly většinu Estonska poté, co se zdálo být reakcí na spor o přesun válečného památníku vzpomínku na 2. světovou války. Zatímco Rusko odmítlo zodpovědnost, západní odborníci se domnívali, že za ní stojí Moskva,“ uvedl 28. června Christopher Woody v Business Insider a jeho slova dokumentují nově eskalující konflikty mezi Východem a Západem. Jelikož počty kybernetických útoků prudce vzrostly, dohodli se představitelé NATO, že rozsáhlé kybernetické útoky na jednoho člena mohou být považovány za útok na alianci a jako k takovému je nutno k nim přistupovat.

To, že neslyšíme hluk výstřelů, neznamená, že válka neprobíhá. Ovšem zatím jen v kyberprostoru.

Text: Topi Pigula

Podívejte se na video z litevského cvičení

Saber strike - vojenské cvičení v Litvě

dfghj

Text: Topi Pigula

reklama

reklama