31. července 2018 06:00

Evropa jako elektronické válčiště – americká armáda simulovala v Evropě elektronický útok

Příští válka nezačne dělostřeleckou přípravou. V Litvě se testoval elektronický útok.

Saber Strike

Saber Strike je každoroční mezinárodní cvičení, které od roku 2010 uskutečňuje US Army ve spolupráci s dalšími armádami evropských zemí sdružených v NATO. Američtí vojáci „bojující“ na cvičení pocházejí z jednotek dislokovaných v Evropě. Cvičení je zaměřené na obranu Pobaltí, které je vzhledem k přítomnosti Ruska a událostem na Ukrajině považováno oblast možného ohrožení. „NATO v posledních dvou letech posilovalo svou přítomnost ve východní Evropě v reakci na vpád Ruska na Ukrajinu,“ napsal Business Insider. Cvičení proběhlo v Litvě , Lotyšsku, Polsku a Estonsku a tentokrát se do boje pustili i dragouni (kavalerie) 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment) US Army, jejichž základna je umístěná v německém Vilsecku.

Elektronický boj

V průběhu studené války byly metody elektronického boje mezi Východem a Západem naprosto běžné, ne náhodou nebylo díky práci rušiček možné poslouchat některá vysílání „kapitalistických“ rozhlasových stanic. Od konce studené války se metody elektronického boje utlumily a až v roce 2018 poprvé provedly útok, byť cvičný, zaměřený tímto směrem. Americká agentura Rapid Capabilities Office spadající pod americkou armádu vyvíjí nejrůznější vychytávky, přičemž jednou z hlavních oblastí, na které se zaměřuje, je elektronický a kybernetický boj. Jedná se o relativně novou složku US ARMY založenou roku 2016.

Zapojeny byly nově vylepšené technologie včetně malých průzkumných letounů (dronů RV-7 Shadow) a elektronická rušivá zařízení – druh hardwaru, který by byl použit k elektronickému zablokování nepřátelských strojů. „V roce 2007 ochromující kybernetické útoky paralyzovaly většinu Estonska poté, co se zdálo být reakcí na spor o přesun válečného památníku vzpomínku na 2. světovou války. Zatímco Rusko odmítlo zodpovědnost, západní odborníci se domnívali, že za ní stojí Moskva,“ uvedl 28. června Christopher Woody v Business Insider a jeho slova dokumentují nově eskalující konflikty mezi Východem a Západem. Jelikož počty kybernetických útoků prudce vzrostly, dohodli se představitelé NATO, že rozsáhlé kybernetické útoky na jednoho člena mohou být považovány za útok na alianci a jako k takovému je nutno k nim přistupovat.

To, že neslyšíme hluk výstřelů, neznamená, že válka neprobíhá. Ovšem zatím jen v kyberprostoru.

Text: Topi Pigula

Podívejte se na video z litevského cvičení

dfghj

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom