Donald Trump se vesmírných vojsk nedočká. Americká armáda je potichu odpískala

Letos v březnu oznámil americký prezident Donald Trump, že americká armáda se rozšíří o novou složku – Vesmírné jednotky. Neuplynul ani rok a s plánem je ámen.
Trump v roli Hvězdných válek
Trump v roli Hvězdných válek
archiv

reklama

Trump a jeho Space Force

Donaldu Trumpovi se nedá upřít, že umí zaskočit. Podařilo se mu to například v březnu loňského roku, když zcela neočekávaně oznámil, že americká armáda se rozšíří z pěti složek na šest. Tou poslední budou Vesmírná vojska – Space Force.

Jeho plán se setkal s mnoha rozporuplnými reakcemi; většinou se lišily podle toho, zda pocházely od Trumpových příznivců nebo odpůrců. Příznivci byli nadšení z toho, že vesmírnému výzkumu se dostane nových financí díky přílivu vojenských peněz, odpůrci namítali, že USA už v kosmu vojensky operují, a to skrze americké Letectvo (Air Force), ale kosmické programy mají i další složky americké branné moci.

Uplynul už téměř rok, ale nic dalšího se o Space Force nenapsalo, tedy ne oficiálně. Proto se redaktoři specializovaného vojenského magazínu Defense One začali zajímat, jak všechno kolem nové vojenské složky americké armády pokračuje. Výsledek je překvapil: americká generalita zjevně plán svého prezidenta nenápadně a potichoučku odpískala. Tak aby svého šéfa nenaštvala, ale přitom dostatečně razantně na to, aby tímto směrem nešel jediný zbytečný dolar.

Co bude s vesmírem?

Podle většinou dobře informovaného Defense One opustil Pentagon tuto myšlenku z jediného důvodu: je politicky neprůchodná. Aby nová složka armády mohla vzniknout, musel by to posvětit americký kongres. A ten během podzimních voleb ovládli Demokraté, kteří byli od počátku vůči tak drahému a podle nich nesmyslnému plánu velmi rezervovaní.

Generalita čekala vlastně jen na výsledky těchto voleb – pokud by uspěli Republikáni, kteří Trumpa podporují, zřejmě by se vesmírná vojenská agentura dále řešila; ale po jejich neúspěchu byl plán uložen k ledu. „Celé měsíce se v Pentagonu úředníci snažili popohánět plány na nezávislou Vesmírnou armádu, šestou složku vojska, jejíž vznik přikázal prezident Trump,“ uvádí Defense One. „Ale od podzimu tančí podle nových not z Bílého domu – vrátit se zpět ke kořenům a najít jiný způsob, jak přeorganizovat vojenské operace v kosmu,“ dodává web.

Jaké má americká vláda možnosti? Je jich více, než se zdá – a jejich výsledkem opravdu může stále ještě být vznik něčeho, co se bude jmenovat Space Force. Jenže už téměř zmizela naděje, že by se mohlo jednat o zcela zvláštní a samostatnou složku americké armády – tak jak si ji objednal prezident Trump.

Zatím se zdá nejpravděpodobnější, že by se Kosmické jednotky objevily v nějaké formě pod letectvem. Právě ono má, logicky, ke kosmu nejblíž. A tak by se jen zřejmě jeho již existující operace formálně přejmenovaly na Space force, vznikla by nová nášivka na rukávy a prezident i demokraté by byli spokojeni, že obě strany vyhrály...

Text: MK

reklama

reklama