Den D Operace Overlord II: Dokonalý britský fejk

Další díl věnovaný Dni D má až humorný nádech. Kdyby nešlo o 2. světovou válku a vylodění v Normandii, mohlo by jít o komediální scénář.
Vylodění v Normandii
Vylodění v Normandii
Wikimedia Commons
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dokonalý fejk, tedy dezinformace

Na filmovém záběru přijde britský voják k tanku a převrátí ho. Sám! Nejde o fikci, kdy by měl nadpřirozené schopnosti. Něco podobného možná dokáže filmový Superman, ale rozhodně ne běžný voják. Pokud tedy šlo o běžného vojáka, muselo jít o neběžný tank. Lehký gumový nafukovací tank sice žádného nepřítele nezabije, ale německou rozvědku zmate. Z výšky, tedy z pozorovacích letounů, byly tyto tanky od skutečných v podstatě nerozeznatelné a podle jejich umístění a koncentrace mohl Abhwehr (německá rozvědka a kontrarozvědka) usuzovat na plánované místo invaze či síly (gumových) tankových vojsk. A utajení místa invaze do Normandie patřilo mezi základní faktory její úspěšnosti. 

Následující historka by se skvěle vyjímala jako scéna v některém z filmů populárních britských komiků Monty Python. Herec Clifton James si sice po válce zahrál v několika bondovkách, ale zpravodajce více než jeho herecké umění zaujala extrémní podoba s maršálem Montgomerym. Štáb připravující mystifikace se okamžitě chopil příležitosti a nabídl Cliftonovi jeho životní roli.

Má sehrát maršálovu postavu tak, aby se klamná informace dostala k Němcům. Herec nejprve několik týdnů studuje Montgomeryho, jeho gesta, naklonění hlavy, způsob zapalování cigarety, salutování, chůzi… Následně dojde ke klamné operaci. K samotné akci dojde 12 dnů před plánovaným vyloděním – musí být zajištěn dostatek času na to, aby se dezinformace dostaly na patřičná místa v německém štábu. O co šlo?

Den D - vylodění v Normandii
Den D - vylodění v Normandii
Wikipedia commons

Falešný Montgomery

Ve čtvrtek 25. května 1944 projede Rolls-Roysem s vlajkou generála Montgomeryho
na předním blatníku ulicemi Londýna na letiště Northold a z vozu zdraví lidi nepravý maršál. Ten následně, a opět tak, aby byl viděn, odlétá soukromým letadlem Winstona Churchilla směr Gibraltar. I tam je připraveno setkání, pocty a možnost proniknutí německých špionů mezi dav. Aby toho nebylo málo, tak během večerní recepce je falešný Montgomery představen jednomu z místních bankéřů, o kterém se ví, že spolupracuje s Němci

Vylodění v Normandii
Vylodění v Normandii
Volné dílo

 Výsledek? Opět se podpoří Hitlerovo přesvědčení, že k invazi v nejbližších dnech nedojde. Jak by mohlo, když je maršál Montgomery v severní Africe? To, že se podařilo tak monstrózní operaci utajit, je vlastně malý zázrak, který byl podpořený celou řadou pečlivě připravených a navzájem se doplňujících dezinformací. Němci si pak jen poskládali jednotlivé díly skládačky v pořadí, jak spojenci tiše doufali. Dnes už víme, že se vylodění povedlo, ale ještě den před invazí to mohlo být všechno jinak. 

Ukořistěné německé tanky
Ukořistěné německé tanky
Volné dílo

 „K provedení invaze měl vrchní spojenecký velitel generál Eisenhower k dispozici 39 divizí (20 amerických, 14 britských, 3 kanadské, 1 francouzskou, 1 polskou) soustředěných do 21. skupiny armád (velitel maršál Montgomery), přes 5000 dopravních výsadkových lodí, které chránilo 6 bitevních lodí, 22 křižníků, 93 torpédoborců aj. a téměř 11 000 bojových letadel, proti nimž mohlo německé velení nasadit asi 500 strojů. Větší část německých divizí nebyla na plných stavech, neměla dostatek dopravních prostředků a pro naprostou nadvládu Spojenců ve vzduchu prakticky nemohla provádět ve dne větší přesuny,“ shrnuje na svých stránkách Vojenský historický ústav Praha. 

Text: Topi Pigula

Tento článek najdete v rozšířené verzi v květnovém časopisu Prima ZOOM

Časopis Prima ZOOM - květen 2019
Časopis Prima ZOOM - květen 2019
archiv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tento článek najdete v těchto speciálech