Den D Operace Overlord II: Dokonalý britský fejk

Další díl věnovaný Dni D má až humorný nádech. Kdyby nešlo o 2. světovou válku a vylodění v Normandii, mohlo by jít o komediální scénář.
Vylodění v Normandii
Vylodění v Normandii
Wikimedia Commons

reklama

Dokonalý fejk, tedy dezinformace

Na filmovém záběru přijde britský voják k tanku a převrátí ho. Sám! Nejde o fikci, kdy by měl nadpřirozené schopnosti. Něco podobného možná dokáže filmový Superman, ale rozhodně ne běžný voják. Pokud tedy šlo o běžného vojáka, muselo jít o neběžný tank. Lehký gumový nafukovací tank sice žádného nepřítele nezabije, ale německou rozvědku zmate. Z výšky, tedy z pozorovacích letounů, byly tyto tanky od skutečných v podstatě nerozeznatelné a podle jejich umístění a koncentrace mohl Abhwehr (německá rozvědka a kontrarozvědka) usuzovat na plánované místo invaze či síly (gumových) tankových vojsk. A utajení místa invaze do Normandie patřilo mezi základní faktory její úspěšnosti. 

Následující historka by se skvěle vyjímala jako scéna v některém z filmů populárních britských komiků Monty Python. Herec Clifton James si sice po válce zahrál v několika bondovkách, ale zpravodajce více než jeho herecké umění zaujala extrémní podoba s maršálem Montgomerym. Štáb připravující mystifikace se okamžitě chopil příležitosti a nabídl Cliftonovi jeho životní roli.

Má sehrát maršálovu postavu tak, aby se klamná informace dostala k Němcům. Herec nejprve několik týdnů studuje Montgomeryho, jeho gesta, naklonění hlavy, způsob zapalování cigarety, salutování, chůzi… Následně dojde ke klamné operaci. K samotné akci dojde 12 dnů před plánovaným vyloděním – musí být zajištěn dostatek času na to, aby se dezinformace dostaly na patřičná místa v německém štábu. O co šlo?

Den D - vylodění v Normandii
Autor: Wikipedia commons Den D - vylodění v Normandii

Falešný Montgomery

Ve čtvrtek 25. května 1944 projede Rolls-Roysem s vlajkou generála Montgomeryho
na předním blatníku ulicemi Londýna na letiště Northold a z vozu zdraví lidi nepravý maršál. Ten následně, a opět tak, aby byl viděn, odlétá soukromým letadlem Winstona Churchilla směr Gibraltar. I tam je připraveno setkání, pocty a možnost proniknutí německých špionů mezi dav. Aby toho nebylo málo, tak během večerní recepce je falešný Montgomery představen jednomu z místních bankéřů, o kterém se ví, že spolupracuje s Němci

Vylodění v Normandii
Autor: Volné dílo Vylodění v Normandii

 Výsledek? Opět se podpoří Hitlerovo přesvědčení, že k invazi v nejbližších dnech nedojde. Jak by mohlo, když je maršál Montgomery v severní Africe? To, že se podařilo tak monstrózní operaci utajit, je vlastně malý zázrak, který byl podpořený celou řadou pečlivě připravených a navzájem se doplňujících dezinformací. Němci si pak jen poskládali jednotlivé díly skládačky v pořadí, jak spojenci tiše doufali. Dnes už víme, že se vylodění povedlo, ale ještě den před invazí to mohlo být všechno jinak. 

Ukořistěné německé tanky
Autor: Volné dílo Ukořistěné německé tanky

 „K provedení invaze měl vrchní spojenecký velitel generál Eisenhower k dispozici 39 divizí (20 amerických, 14 britských, 3 kanadské, 1 francouzskou, 1 polskou) soustředěných do 21. skupiny armád (velitel maršál Montgomery), přes 5000 dopravních výsadkových lodí, které chránilo 6 bitevních lodí, 22 křižníků, 93 torpédoborců aj. a téměř 11 000 bojových letadel, proti nimž mohlo německé velení nasadit asi 500 strojů. Větší část německých divizí nebyla na plných stavech, neměla dostatek dopravních prostředků a pro naprostou nadvládu Spojenců ve vzduchu prakticky nemohla provádět ve dne větší přesuny,“ shrnuje na svých stránkách Vojenský historický ústav Praha. 

Text: Topi Pigula

Tento článek najdete v rozšířené verzi v květnovém časopisu Prima ZOOM

Časopis Prima ZOOM - květen 2019
Autor: archiv Časopis Prima ZOOM - květen 2019

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama