27. června 2023 14:15

Delta Force vs. SEAL Team 6: Rozdíly mezi elitními americkými jednotkami

Nejznámější elitní americké speciální síly nasazované po celém světě jsou Delta Force a SEAL. Na první pohled jsou si tak podobné, že je laik zamění. Přesto jsou mezi nimi rozdíly.

Americké ozbrojené síly milují dlouhé názvy a z nich odvozené dlouhé zkratky. Zatímco každý čtenář či divák novodobých thrillerů zná Delta Force a SEAL Team 6, málokdo by v nich rozklíčoval 1st Special Forces Operational Detachment-Delta (1st SFOD-D) a United States Naval Special Warfare Development Group (DEVGRU).

Čtěte více: Drtivá porážka Ruska si vyžádala 5000 mrtvých vojáků. Japonci využili slavný manévr

Americká armáda své „speciály“ měla už dříve, jmenujme například Zelené barety, což je neoficiální pojmenování právě podle barvy a typu pokrývky hlavy. Svou práci odvedly například ve vietnamské válce, filmově k nim patřil například John Rambo. Jejich specializací byl průnik na nepřátelské území, provádění tajných operací (což jsou v týlu nepřítele v podstatě všechny) a schopnost přežití v době odříznutí od vlastních jednotek. Samotný oficiální název Zelených baretů v sobě nesl dezinformační prvek. Podle 10th SFGA (Special Force Group Airborne) by laik mohl usoudit, že jde o výsadkáře, jak by slovo „airborne“ naznačovalo.

V době prudkého nárůstu teroristických útoků, ať už se jednalo o atentát na izraelské sportovce v Mnichově v roce 1972, nebo aktivity západoněmecké ultralevicové teroristické Frakce rudé armády (vznik v roce 1970), došlo americké velení k rozhodnutí, že je nutno pro tyto eventuality vycvičit zcela nový typ bojovníků.

Muži z Delty

K založení jednotky všeobecně známé jako Delta došlo 19. ledna 1977. U jejího vzniku stál plukovník Charles Beckwith, který se jako příslušník U.S. Army Special Forces proslavil akcemi ve Vietnamu. Jednotka byla následně postavena na půdorysu britské SAS. Muži byli nasazeni například v bojích proti tzv. Islámskému státu. Ministerstvo obrany na svém webu o Deltě píše: „V současné době má Delta Force dvě roty zhruba po sto mužích. Ty se dělí na čety po šestnácti vojácích. Četu je možné při bojovém nasazení dále členit na skupiny po osmi, čtyřech a dvou mužích.

Delta Force má k dispozici jakékoliv zbraně, které zrovna potřebuje. K základní výzbroji patří 9mm pistole SIG-Sauer, německé samopaly Heckler a Koch MP5, odstřelovací pušky Barrett a McMillan, výsadková verze lehkého kulometu M249 se sklopnou pažbou a veškeré standardní pěchotní zbraně americké armády. Během války v Zálivu působili vojáci Delta Force stovky kilometrů v týlu nepřítele a společně s britskými SAS naváděli letouny na irácká stanoviště řízených střel SS1 (Scud). S výše uvedenými jednotkami Delta Force se občas zaměňuje přísně tajný útvar Delta, který se specializuje na osvobozování rukojmích a na obzvlášť riskantní a nebezpečné akce. Je to útvar, o kterém je k dispozici velice málo informací.“

Moře, vzduch, země

Byli to právě příslušníci SEAL Team 6, kteří zastřelili Usámu bin Ládina nebo osvobodili zajatého kapitána Phillipse tím, že v jeden okamžik zastřelili tři teroristy najednou. Jejich příslušníci se právem považují ne-li za nejlepší na světě, tak rozhodně za jedny z nejlepších. Úkolem SEAL je skrytý průzkum, nečekané údery i osvobozování rukojmích. „Tato vojska se dělí na dvě námořní skupiny se sídly na základnách Coronado a Little Creek. Každou z nich tvoří dva oddíly SEAL, tři člunové oddíly, oddíl lehkých vodních skútrů a letka lehkých bitevních vrtulníků. Celkově mají jednotky SEAL 2 200 mužů. Tyto oddíly se v minulosti vyznamenaly především během vietnamského konfliktu obojživelnými operacemi v deltě Mekongu,“ udává Ministerstvo obrany. SEALS Team 6 je elita elit.

Ona šestka v názvu mimochodem sloužila ke zmatení nepřátelské rozvědky, která se logicky snažila zjistit, kolik podobných týmů existuje. Přece se nebude začínat šestkou, někde by taky měla být jednička až pětka, ne?

Mohlo by vás zajímat: Největší obklíčení historie: Sověti přišli u Kyjeva o 700 000 vojáků, Hitler pak krutě zaplatil

Pojďme se ale konečně podívat na to, jaký je mezi těmito dvěma elitními americkými jednotkami rozdíl:

1. Výběr

K Deltě mají vojáci, a nejen oni, mnohem větší šanci se dostat – jednoduše proto, že se nováčci rekrutují z široké plejády jednotek. Nejen od US Marines, ale třeba i od Národní Gardy či Pobřežní stráže. Zato dostat se do SEAL Team 6 vyžaduje nejprve se dostat obecně do SEAL. A už jen samotný průběh přijímacích prověrek, který je na hranici (a pro mnohé až za ní) psychických a fyzických schopností, vyřazuje naprostou většinu kandidátů.

2. Trénink

Obě jednotky spadají pod Joint Special Operation Command, které rozhoduje, která z jednotek půjde do které akce. Rozdíl v tréninku se nachází v jejich specializaci. I když SEAL mají ve zkratce názvu jak souš, tak vzduch a skutečně používají k přiblížení se nepříteli padáky a přistávají (většinou) na pevnou zem, přece jen je jejich největší specializací moře. Tedy akce na vodě a v příbřežních oblastech, což dokazuje například záchrana kapitána Phillipse. Delta je více zaměřená na pozemní operace. Jeden z nejnebezpečnějších teroristů, Abú Musab az-Zarkáví, byl zabit bombami, které na jeho bezpečný dům navedli muži z Delty. Stejně tak měli podíl na chycení Saddáma Husajna.

3. Zkušenosti

V Deltě se díky tomu, že rekruti pocházejí z různých jednotek a mají tedy různé zkušenosti, musí začínat výcvik od nuly, aby všichni měli stejné návyky. V případě SEAL Team 6 už všichni v některé z jednotek SEAL sloužili, mají tedy většinou na co navazovat. Často se stává, že nováček přijde mezi bývalé kolegy. Protože přichází od jedné z nejzkušenějších jednotek, dále si prohlubuje znalosti v rámci specializace, které už získal v minulosti a postupně k nim přidává další.

4. Mediální známost

Vzhledem k misím, které obě jednotky provádějí, nestojí ani jedna z nich o mediální pozornost. Jakékoli prozrazení identity příslušníků v terénu je přímým ohrožením jejich životů. Nicméně v současné době, kdy je mediální prostor k dispozici online, je těžké alespoň v těch nejdůležitějších případech akce utajit. Aktuálně je zejména díky filmům heroizujícím jejich akce známější SEAL. Na motivy jejich zásahů vznikají celovečerní filmy (Kapitán Phillips, Slzy slunce, Americký sniper, Na život a na smrt…), byť ani rozhodně Delta nezůstává stranou (Černý jestřáb sestřelen, 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází).

V naprosté většině operací jsou obě jednotky schopné nasazení, jednotliví specialisté chodí na stáž ke „konkurenci“. Nelze říct, která je „lepší“, ale rozhodně lze říct, že obě jsou smrtelně nebezpečné a naštěstí stojí na „naší“ straně.

Zdroj: Military.com / The Soldiers Project

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom