18. března 2022 15:40

Protitankové pancéřovky a tisíce samopalů. Prohlédněte si zbraně, které Česko dodalo na Ukrajinu

Generál Šedivý komentuje postup ruské armády

Češi dodali na Ukrajinu mimo jiné i lehké jednorázové pancéřovky RPG-75-M zvané „kobylka“. Obsah české vojenské pomoci Ukrajině zveřejnili sami Ukrajinci na instruktážním videu, kde vysvětlují jejich použití.

Sejmout přední kryt, odklopit víčko, zvednout mířidla, vysunout a zajistit zadní teleskopickou část a můžete pálit. Tak ve stručnosti vypadá návod na obsluhu jednorázové české pancéřovky RPG-75-M. Použít se dá nejen proti obrněné technice, ale také proti bunkrům a opevněným pozicím.

Společně s RPG-75M se v instruktážním videu objevila také španělská pancéřovka Instalaza C90-CR a švédská střela Pansarskott 86 AT-4. „Ukrajinci odtajnili dosud neveřejný druh pomoci vlády České republiky jejich bojovníkům proti obrněné technice ruských okupantů,“ komentoval zveřejnění této informace předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).

Kobylka pro boj ve městě

RPG-75 se nachází ve výzbroji české i slovenské armády a nadále se s ní počítá, protože má modernizační potenciál. Dodnes bylo vyrobeno na 180 tisíc kobylek a jejich výrobce Zeveta Bojkovice v posledních letech přišel s novými verzemi pro současné bojiště. Jde o vylepšený model RPG-75-M a především moderní varianty RPG-75-TB a RPG-75-MP. Ty si dokonce našly cestu i do zahraničí, když si je pořídilo například mexické námořnictvo nebo elitní speciální jednotka polské armády GROM.

Základní RPG-75 je podle výrobce ruční bezzákluzová zbraň se zabudovaným kumulativním granátem ráže 68 mm pro jednorázové použití, určená k ničení tanků a další obrněné techniky. Zbraň na vzdálenost 300 metrů prorazí homogenní pancíř o síle 300 mm, je lehká (3,25 kg) a snadno přenosná – v transportní poloze má délku 630 mm, v bojové poloze je délka zbraně 890 mm.

V bývalém Československu se tato pancéřovka začala vyrábět v roce 1975, přičemž se postupně objevily různé modifikace. Například RPG-75-MP má kromě kumulativního i termobarický účinek sloužící k ničení živé síly protivníka. Kvůli svému relativně krátkému dostřelu je pancéřovka ideální k boji ve městě podobně jako v případě tohoto tanku T-64 doněckých separatistů, který v bojích o Maryupol schytal hned čtyři zásahy z protitankových zbraní.

Pancéřovka RPG-75 z Bojkovic, o jejíž účinnosti se momentálně přesvědčují ruská invazní vojska na Ukrajině, není jediným vojenským materiálem, který Češi na Ukrajinu poslali. Snímek příslušníků ukrajinské teritoriální obrany z Mykolajivské oblasti odkazuje na dodávku československých samopalů vz. 58 P zvaných „koště“, kterých mělo být podle twitterového účtu Ukraine Weapons Tracker na Ukrajinu dodáno 5 000 kusů.

Celkově české ministerstvo obrany poslalo na Ukrajinu vojenskou pomoc za zhruba 750 milionů korun, o další pomoci za 1 mld. Kč se jedná. Ve hře jsou kromě samopalů a pancéřovek kulomety, odstřelovačské pušky nebo protiletecké střely S-2 a také munice.

ZDROJ: Military Factory

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom